sxc.hu

W nocy z 27 na 28 października przestawimy zegarki o godzinę do tyłu. Dzięki temu zyskamy więcej czasu na sen. Jednak ma to też swoje złe strony. 

sxc.hu

W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy: w ostatnią niedzielę marca ( z godziny 2 na 3) oraz w ostatnią niedzielę października ( z godziny 3 na 2).

Najbliższa zmiana czasu już w ten weekend. Trzeba pamiętać o przesunięciu wskazówek w naszych zegarkach. Jeśli chodzi o sprzęty elektroniczne takie jak np. komputery czy telefony, godzina sama powinna się przestawić na prawidłową.

Fakt przestawiania zegarków jest podyktowany chęcią oszczędności, wynikającej z efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego.

Obecnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się co kilka lat na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 16, poz. 144.

Zmianę czasu – na letni lub zimowy – stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje ona we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Meksyku, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Zmiana czasu ma zarówno zalety jak i wady. Pozytywne jest to, że oszczędzamy energię na oświetleniu, bezpieczniej jest również na drodze, gdyż lepiej jeździć w świetle słonecznym niż w ciemności. Co w takim razie złego niesie za sobą przestawianie zegarków? Otóż zmiana czasu negatywnie wpływa na nasz organizm, który potrzebuje kilku dni na przyzwyczajenie się do nowej godziny. Koszty ponoszą firmy kolejowe i lotnicze, dla których zmiany czasu są dość skomplikowane.

Miłego snu i wylegiwania można życzyć wszystkim mającym wolną niedzielę. Gorzej natomiast z tymi, którzy z soboty na niedzielę będą w pracy. Wam drodzy czytelnicy życzymy wytrwałości. W końcu to „tylko” godzina dłużej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.