Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w czasie debaty online Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego // fot. Przemysław Kozłowski
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w czasie debaty online Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego // fot. Przemysław Kozłowski

„Siła sąsiedztwa i lokalności dla budowy lepszej Polski” – to temat debaty online, którą zorganizował Pomorski Kongres Obywatelski. Uczestniczyli w niej prezydenci polskich miast i eksperci. Rozmawiali oni m.in. o tym, dlaczego samorządowcom powinno zależeć na rozkwicie miejskich wspólnot. Wśród panelistów znalazł się Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W środę, 5 maja odbyła się regionalna debata online, którą zorganizował Pomorski Kongres Obywatelski. Wszystko w odniesieniu do czwartego wydania Pomorskiego Thinklettera. To arena debaty nad najważniejszymi tematami naszego regionu i hub komunikacyjny wokół wyzwań rozwojowych całego Pomorza. Został on zainicjowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Tematem spotkania była „Siła sąsiedztwa i lokalności dla budowy lepszej Polski”. W debacie wzięli udział: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Monika Chabior – zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi oraz Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes zarządu spółki Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowę poprowadził Wojciech Kłosowski – niezależny ekspert samorządowy.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o swoich lokalnych, małych społecznościach i wspólnotach sąsiedzkich. Podkreślali, że ważne są konsultacje z mieszkańcami oraz tworzenie odpowiednich przestrzeni, w których będzie się im żyło lepiej. Paneliści zastanawiali się też, dlaczego wspólnoty sąsiedzkie powinny rozkwitać i jak można wykorzystać lokalność dla lepszego rozpoznawania potrzeb mieszkańców.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek mówił m.in. o tworzeniu przestrzeni dla partycypacji społecznej oraz narzędziach potrzebnych do realizacji idei subsydiarności.

– Sąsiedzkość najlepiej charakteryzuje jedną z cech, która jest podstawowym punktem odniesienia w myśleniu o samorządzie. Chodzi o wspólnotowość. Pozwala ona znaleźć pakiet zagadnień i spraw, które musi dostrzegać samorząd. Myśląc o tym, co mogą uczynić miasta dla sąsiedztwa, musimy zadać sobie pytanie, czym jest subsydiarność na nieco niższych poziomach – czym jest dla dzielnicy, a czym dla sąsiedztwa. Bardzo często sąsiedztwo, które jest wspólnotą w bardzo niewielkim wymiarze, w najlepszy sposób odpowiada na oczekiwania członków całej wspólnoty. Warto sobie zadawać pytanie, czy właściwie odczytujemy tę subsydiarność, czyli aktywność obywatela, wspólnoty, rady dzielnicy czy organizacji pozarządowych. Wierzę w to, że w olbrzymiej części tak i powinniśmy zastanawiać się, jak te procesy wzmacniać. W tym zmieniającym się świecie jest ważne, by potraktować wspólnotowość jako remedium na złożoność i nieprzewidywalność świata, który nas otacza. Warto stawiać na wspólnotowość. To ma sens i odbudowuje pozytywne myślenie o mieście i lokalnej społeczności oraz wartościach. Jeżeli robi się to z sercem i z głębokim przekonaniem, to przynosi to znakomite efekty – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Padło również pytanie o funkcjonowanie wspólnot sąsiedzkich w polskich miastach i o to, czy są one w stanie się porozumieć i wspólnie działać.

– W Gdyni mamy tego dobre przykłady. Dzisiaj przestrzeń, w jakiej mieszkamy, nie wyznacza obszaru zainteresowań, aktywności, pracy zawodowej czy różnego rodzaju funkcji społecznych, które realizujemy. Jednak jest ona wspólnym mianownikiem. Jeżeli spojrzymy na obszary, w których da się zrealizować projekt – począwszy np. od parku kieszonkowego, siłowni zewnętrznej, wspólnego chodnika czy ścieżki rowerowej, to wokół tego jesteśmy w stanie budować elementy wspólnotowe. Wspólne działanie wychodzi wtedy poza element infrastrukturalny i jednoczy ludzi. Projekty rewitalizacyjne doskonale pokazują to budowanie wspólnego celu. Przechodzimy proces rewitalizacji sześciu obszarów miasta i muszę przyznać, że podejmowanie działań, które integrują mieszkańców, rozwiązują problemy społeczne wokół przestrzeni, to niezwykle ciekawe doświadczenie. To kapitał, który będzie dla nas elementem motywującym i stymulującym do kolejnych projektów na wiele lat – podkreślił prezydent Gdyni.

Debata była transmitowana na kanale YouTube oraz Facebooku Kongresu Obywatelskiego. Jej zapis można zobaczyć poniżej.

ŹRÓDŁOgdynia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.