fot. i54.tynypic.com

Scenariusze przemian wartości i stylów życia Pomorza zaproponował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. To wynik przeprowadzonych dyskusji z przedstawicielami różnych sfer naszego życia. Instytut przedstawił cztery  wizje tego, czym będziemy kierowali się za 20 lat.

Cztery scenariusze przemian wartości i stylów życia Pomorza w 2030 roku przygotował Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Raport ten powstał na podstawie przeprowadzonych dyskusji o przyszłości regionu, do których zaproszeni zostali parlamentarzyści i samorządowcy, naukowcy oraz przedstawiciele mediów. Prognozowanie przeprowadzone zostało tzw. metodą foresingową, w której za główny cel stawia się nakreślenie perspektyw i możliwości adaptacji.

W raporcie przedstawienie zostały cztery wersje przemian Pomorza i jego mieszkańców. Można podzielić je na przebiegające stopniowo i spokojnie – „Pomorskie hybris” i „Konserwatyzm plus” oraz na bardziej radykalne, przebiegające po tzw. tąpnięciach, czyli katastrofach – „Wojna światów” i „Przebudzenie post-materialistyczne” – dowodzą naukowcy z gdańskiego instytutu.

Według scenariusza „Pomorskie hybris”, życie na Pomorzu będzie niemal takie jak dziś, z tym że w pewnych sferach życia będzie „więcej”, w innych nieco „mniej”. Pomorzanie staną się mniej tradycjonalistyczni, a bardziej liberalni, głównie za sprawą rozlewania się stylu życia i wartości metropolitarnych na cały region.

W scenariuszu drugim, zwanym „Konserwatyzm plus”, tradycyjne, konserwatywne zachowania i wartości nie przeszkodzą we wzroście gospodarczym i dalszej modernizacji regionu.

Bardziej radykalna „Wojna światów” zakłada gwałtowne zmiany w obrębie wartości mieszkańców Pomorza, co może doprowadzić do separowania się nisz społecznych i radykalnego zróżnicowania stylów życia. W ramach tego scenariusza przewiduje się tzw. tąpnięcia w postaci kryzysów gospodarczych, społecznych i politycznych.

Ostatnia, równie radykalna prognoza „Przebudzenie post-materialistyczne’, zapowiada narodziny obywatela, czyli osoby w dużej mierze zdesakralizowanej, proekologicznej, aktywnej w sferze obywatelskiej i kultury społecznej. Warunkiem jest tu znaczący wzrost gospodarczy.

fot. behavia.pl

Według prognoz najbardziej prawdopodobne są scenariusze mniej radykalne. Twórcy raportu ocenili, że najtrudniej na Pomorzu będzie stworzyć społeczeństwo obywateli. Wszystkie one jednak mają kierunki wspólne w postaci chociażby współpracy Trójmiasta z obszarami pozamiejskimi.

Jak zapewnia twórca raportu dr hab. Tomasz Szlendak z UM w Toruniu, badania te przydadzą się przede wszystkim politykom, przedsiębiorcom i planistom. Mają też swoje przełożenie na gospodarowanie funduszami unijnymi, których przyszłe wykorzystanie można planować w zgodzie z zapowiadanymi trendami. Każdy z nas może jednak skorzystać z nich planując studia, własny biznes czy inne kierunki rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.