fot. gk: Wyprawa z Gdyni do Meksyku śladami Majów 2010

W piątek rozpoczęła się największa w Europie impreza podróżnicza – 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, filmów i prezentacji z wypraw we wszystkie zakątki świata będzie ceremonia przyznania Kolosów.

fot. gk: Wyprawa z Gdyni do Meksyku śladami Majów 2010

Rowerowe wyprawy dookoła świata, schodzenie w głąb tropikalnych jaskiń, ośmiotysięczniki,  przeprawy przez niedostępne lodowce oraz podróże jako sposób na życie – opowieści o tym wszystkim i znacznie więcej: oto, co czeka na publiczność Kolosów. W Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje odbywają się na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiądzie nawet 3200 osób, oraz w sali seminaryjnej. Osiemdziesięciu prelekcjom i prezentacjom będą towarzyszyć targi sprzętu i odzieży oraz organizowany już po raz drugi Salon Mediów Podróżniczych.

fot. kolosy.pl: W Gdyni odbędzie się 80 spotkań podróżników

Kolosy to nie tylko święto, ale i okazja do dokonania przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2010 roku. Złożona z podróżniczych autorytetów Kapituła po raz dwunasty przyzna nagrody w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Wręczony zostanie też Super-Kolos za całokształt osiągnięć oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączona z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy (15 tys. zł).

Goście specjalni tegorocznej edycji Kolosów to Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów, Marek Kamiński, świetnie znany polarnik, zdobywca Biegunów, realizujący ostatnio projekt „Ekspedycja Wisła”, Jan Gać, historyk i badacz kultur prekolumbijskich, Max Cegielski, pisarz i reporter, autor znakomitych książek o Indiach, Pakistanie i Turcji, oraz Jerzy Adamuszek, mieszkający na stałe w Kanadzie autor kilku wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa, m.in. samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą.

fot. kolosy.pl: Simone Moro w Himlalajach

Na Kolosach pojawi się także jeden z najwybitniejszych obecnie himalaistów na świecie, Włoch Simone Moro. Do Polski przyleci tylko na jeden dzień, w niedzielę, specjalnie po to, by wziąć udział w imprezie. Kolosowej publiczności opowie o niesamowitym, przełomowym osiągnięciu, jakiego dokonał na początku 2011 roku wraz z Denisem Urubko i Cory Richardsem – pierwszym w historii zimowym wejściu na ośmiotysięcznik (Gaszerbrum II) w Karakorum. Organizatorami 13.OSPŻiA są miasto Gdynia i agencja Mart z Krakowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.