fot. UM Słupsk

W niedzielę 20 marca obchodzimy VI Dzień Jedności Kaszubów. Tym razem główna impreza odbędzie się w Słupsku.  Będzie msza, występy zespołów i wielki koncert akordeonistów.

 

fot. UM Słupsk

Dzień Jedności Kaszubów to święto ustanowionym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 r. Jej autorem był papież Grzegorz IX, który nadał  książętom Pomorza Zachodniego tytuł „Dux Slavorum et Cassubia” (książę Słowian i Kaszub). Wówczas tytułu takiego używał książę Barnim I. Kaszubi świętują Dzień Jedności  od 2004 roku. Wówczas uroczystości odbyły się 19 marca  w Gdańsku. Tradycją tej barwnej imprezy stał się koncert akordeonistów. Inicjatorem corocznego bicia rekordu we wspólnej grze na tym instrumencie jest Marek Wantoch-Rekowski.

Fot. Materiały organizatora.

 

W tym roku główne uroczystości  Dnia Jedności Kaszubów odbywają się w Słupsku. W niedzielę 20 marca zaproszeni goście pojawią się w mieście  o godz. 9.  Autokary  z przyjezdnymi zaparkują na Placu Zwycięstwa. Najpierw Kaszubi wezmą udział w mszy świętej w kościele Mariackim, podczas której wystąpi Rada Chórów Kaszubskich. Natomiast o godz. 11 zacznie się turniej o puchar prezydenta Słupska w kaszubską Baśkę, który będzie rozgrywany w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Marii Zaborowskiej 2. Tam także będzie można spróbować kaszubskich potraw i kupić wyroby regionalne. Kaszubi przemaszerują też ulicami miasta. O godz. 11.40 prezydent Słupska przed ratuszem przekaże nam klucze do bram miasta.

 

fot.gk

Potem, około godz. 12.15, zaplanowano uroczyste otwarcie Dnia Jedności Kaszubów w Słupsku na scenie w budynku ZSO nr 3. Tam także odbędzie się część artystyczna, podczas której wystąpią zespoły kaszubskie, ale także ukraińskie, litewskie i rosyjskie. Wreszcie o  godz. 17 zaplanowano próbę ustanowienia nowego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Ostatnio padł on przed rokiem w Kartuzach, gdzie w Dniu Jedności Kaszubów tę samą melodię zagrało jednocześnie  268 muzyków –  o 16-tu więcej niż poprzednio. Akordeoniści wystąpią w sali gimnastycznej  ZSO nr 3. Wykonają dwa utwory : „Od błotka do błotka” i „To je nasza ziemia”. Około godz. 18 goście pojadą do domu. Organizatorami uroczystości są: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, prezydent Słupska Maciej Kobyliński oraz Marek Wantoch-Rekowski.

 

fot. wrotapomorza.pl

Dzień Jedności Kaszubów obchodzić będą także gdańszczanie – w sobotę 19 marca.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo chętnie bym pojechała na tą uroczystość z całą rodziną muszę ich zmotywować bo są tacy trochę ospali .Muszę się dowiedzieć na jakiej ulicy jest ta uroczystość wszystko jest do załatwienia , nadmieniam że ja jestem zwolenniczką propagowania Kaszubskiej kultury i pokazywania jej młodzieży kaszubskiej i nie tylko kaszubskiej . Powiem trochę osobie urodziłam się w Wejherowie ,na tamte czasy niemożna było się chwalić że jest się Kaszubką ,bo się wyśmiewano nie mieliśmy siły przebicia jak Górale ,Slązacy i.inni teraz jak mamy wolność i swobodę to korzystajmy z tego i się cieszmy ,bierzmy czynny udział w takich naszych uroczystościach i się bawmy , bo czas ucieka jestem tego żywym przykładem . Mieszkałam 40 lat w Lodzi tam się kształciłam tam mam swoją rodzinę z męża strony i tam pracowałam ,życie pisze samo scenariusz przeprowadziłam się do Wejherowa u tu przebudziłam się na nowo.Codziennie doznaje samych zachwytów ,widzę jak pięknie się rozwija kaszubszczyzna w szkołach w domach w mediach całkowite zauroczenie tą kulturą .Odwiedzając Rodziców nie widziałam tego ,i dlatego cieszę się razem z moim mężem który notabene jest rodowitym Lodzianiem .Pozdrowienia Agnieszka z Wejherowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.