Fot. gk

Ledwo zdążyliśmy zapomnieć o ubiegłorocznych wyborach samorządowych, a przed mieszkańcami wsi kolejny cykl wyborczy – każde sołectwo stoi przed wyborem swojego reprezentanta, a więc sołtysa.

Ta wielce niedoceniana rola, może posłużyć za niezwykle ważne ogniwo łączące mieszkańców z samorządem. Brak realnej władzy można przecież rekompensować zaangażowaniem, uporem i pomysłowością w działaniach na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Stając przed koniecznością wyboru naszego reprezentanta warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, jakimi powinniśmy kierować się podczas przeprowadzania tej procedury.

Fot. gk

Sołtysa, a więc gospodarza jednej większej lub kilku mniejszych wsi i członków rady sołeckiej, wybiera się podczas zebrań wiejskich, które zazwyczaj odbywają się z udziałem miejscowego wójta lub burmistrza. O ich zwołaniu wójt informuje mieszkańców sołectwa co najmniej na tydzień przed wyznaczoną datą zebrania. Do wykonania wyboru władz niezbędna jest obecność uprawnionych do głosowania mieszkańców sołectwa. Jeżeli w wyznaczonym terminie nie udało się uzyskać niezbędnego quorum, wybory w nowym terminie przeprowadza się bez względu na liczbę obecnych mieszkańców.

Wybory sołtysa przeprowadza komisja w co najmniej trzyosobowym składzie. Członkiem komisji nie może być osoba kandydująca. Do zadań komisji należy przede wszystkim przyjmowanie zgłoszeń kandydatów, przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników wyborów. Komisja sporządza także protokół.

W wyborach startować może nieograniczona liczba kandydatów głoszona bezpośrednio przez uprawnionych uczestników zebrania w głosowaniu tajnym. Wybory wygrywa osoba, która uzyska największą liczbę głosów.

Warto dodać, że określenie szczegółowych zasad przeprowadzania wyborów sołtysa i rady sołeckiej powinno nastąpić w statucie sołectwa, z którym zapoznać powinni się wszyscy mieszkańcy.

Podejmując decyzję o wyborze sołtysa i rady sołeckiej warto rozważyć wiele opcji i zastanowić się nad tą najkorzystniejszą dla naszej wsi. Dobry sołtys potrafi zadbać o interesy swoich sąsiadów i przyczynić się do widocznego rozwoju. Źle podjęta decyzja może spowodować, że w naszej miejscowości przez najbliższych kilka lat nic się nie zmieni, a niezadbane tereny nie będą stanowiły wizytówki wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.