Uniwersytet Gdański będzie wspierał Kaszubów w celu zachowania ich języka regionalnego, kultury i tożsamości. Senat uczelni podjął uchwałę  w sprawie działań w zakresie ochrony i rozwijania języka oraz kultury kaszubskiej.

Pod kierunkiem nowego rektora Piotra Stepnowskiego Senat uczelni wydał długo wyczekiwaną przez środowisko kaszubskie deklarację.

„Środowisko akademickie Uniwersytetu Gdańskiego będzie nadal wspierało społeczność kaszubską w działaniach zmierzających do zachowania języka, jako najważniejszego elementu dziedzictwa i tożsamości Kaszubów oraz kształcenie kadr, które będą zarządzać rozwojem języka i kultury kaszubskiej zarówno w edukacji, jak i w sferze publicznej tzn. w mediach, w redakcjach i wydawnictwach, w instytucjach kultury, czy w administracji państwowej i organizacjach pozarządowych” – czytamy w uchwale Senatu UG.

Uczelnia ma m.in. poszerzać obecność tematyki kaszubskiej na różnych kierunkach studiów, zajmujących się tematyką regionalną, etniczną i mniejszościową, rozwijać formy kształcenia, związane z tematyką kaszubską (studia podyplomowe, kursy, szkolenia, wykłady ogólnouczelniane itd.), skierowane do studentów, doktorantów, ale również do innych mieszkańców Pomorza, w szczególności do pracowników instytucji kultury, animatorów, dziennikarzy, samorządowców.

Uchwała o promocji, nauce i przetrwaniu języka i kultury kaszubskiej to pierwszy krok do oczekiwanego przez środowisko wpisania tych celów do strategii uczelni. Podobnie jak zniesienia ograniczeń na Etnofilologii Kaszubskiej, które powodują, że w przypadku zbyt małej liczby chętnych w danym roku, kierunek jest zawieszany. Środowisko kaszubskie postuluje także, aby edukacja na tym kierunku nie kończyła się na licencjacie, tak aby jego absolwent miał szansę zdobyć pełne kwalifikacje konieczne do podjęcia pracy, m.in. w szkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.