Profesor Jerzy Samp został kolejnym patronem gdańskiego tramwaju. Według mojego Taty tramwaje z patronami były pomnikami na kółkach. Dziś mój Tata zyskał taki pomnik i oby jeździł jak najdłużej – powiedział Christian Samp, syn Profesora. Tradycja nadawania tramwajom patronów – osób zasłużonych dla gdańskiej historii – trwa już od ponad 10 lat. 

Uroczystość nadania imienia wybitnego gdańszczanina odbyła się na pętli tramwajowej na Chełmie. Wzięli w niej udział członkowie rodziny Profesora, władze Gdańska, Uniwersytetu Gdańskiego, a także przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które było inicjatorem wydarzenia.

Profesor Jerzy Samp, historyk literatury, pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, a przede wszystkim wielki miłośnik Gdańska, był autorem wielu publikacji popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską. Wydał 40 książek.

– To, co każda przestrzeń – miasto, uczelnia, dom – ma wspólnego, to ludzie, którzy tworzą historię miejsca, nazywają nienazwane i odnajdują zapomniane. Dla Gdańska i Pomorza, ale też dla Uniwersytetu Gdańskiego taką osobą był nieodżałowany prof. Jerzy Samp – powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG.

Profesor pochodził z gdańskiej rodziny, wychował się na Oruni, a na Uniwersytecie Gdańskim ukończył filologię polską, gdzie później podjął pracę wykładowcy. W 1982 został doktorem, w 1992 doktorem habilitowanym, a jego praca habilitacyjna dotyczyła Gdańska w relacjach z podróży w latach 1772-1918. Od 1994 szefował w Zakładzie Pomorzoznawstwa na UG. Wykładał także na uniwersytecie w Bremie, w Ostsee Akademie Lübeck-Travemünde oraz na uniwersytecie w Ottawie.

Minęło już sześć lat od śmierci profesora Jerzego Sampa. – Całe dorosłe życie związał z naszą Alma Mater. Wychował pokolenia młodzieży, które słuchając jego barwnych opowieści o mieście, Pomorzu, o ludziach, którzy wpisali się trwale na karty historii – zakochiwały się w Gdańsku – dodał Rektor UG

Obecni na uroczystości reprezentanci Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiegoe wspominali jego szczególne zainteresowanie kaszubskim regionem. – Zawsze wskazywał na Gdańsk jako na baśniową stolicę Kaszub – mówili.

Wzruszające były wspomnienia Christiana Sampa, syna Profesora, który przytoczył podczas uroczystości, rodzinne opowieści o latach podróży profesora tramwajem do Oliwy na Uniwersytet, a także o wakacyjnych trasach na Stogi i o piosence, którą o Oruni i tramwaju wymyślił jego Ojciec.

Materiały prasowe i fot: Uniwersytet Gdański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.