Fot. GK

6 października 2017 roku po raz 49. zabrzmiało w murach Akademii Pomorskiej w Słupsku „Gaudeamus igitur”. Gościem Inauguracji Roku Akademickiego 2017/2018 w słupskiej Uczelni był Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz kościelnych z JE ks. bp. Edwardem Dajczakiem, Dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller, Senator RP Kazimierz Kleina, reprezentanci władz wojewódzkich, władz Miasta Słupska i władz samorządowych, rektorzy polskich uczelni, przedstawiciele świata nauki, biznesu i kultury, prezesi i dyrektorzy firm, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz pracownicy, doktoranci i studenci słupskiej Uczelni.

Fot. GK

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podczas swojego wystąpienia w Akademii Pomorskiej zaprezentował Konstytucję dla Nauki, czyli projekt reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce, który powstał z inicjatywy i we współpracy ze środowiskiem akademickim.

Wicepremier podziękował władzom rektorskim i pracownikom Akademii Pomorskiej za zaangażowanie i dotychczasowy udział w konsultacjach związanych z Ustawą 2.0. Od ponad roku trwały intensywne prace, debaty i konsultacje nad projektem reformy, a dziewięć konferencji tematycznych Narodowego Kongresu Nauki skupiło łącznie tysiące osób dyskutujących nad przyszłością polskiej nauki i szkolnictwa.

Fot. GK

Konstytucja dla Nauki, jak podkreślił w swoim wystąpieniu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, jest propozycją szerokich rozwiązań systemowych uwzględniających m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, nowe ścieżki kariery akademickiej, łączenie potencjału dyscyplin naukowych, a także zwiększenie finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Wzmocnienie autonomii uczelni, swoboda w zakresie określania własnych struktur organizacyjnych, zmiana klasyfikacji dyscyplin naukowych (w oparciu o model OECD), nowe zasady ewaluacji (oceniane nie będą już jednostki organizacyjne, ale dyscypliny w ramach konkretnej uczelni czy instytutu naukowego), powiązanie uprawnień do nadawania doktoratów i habilitacji z kategoriami naukowymi przyznanymi danej jednostce, zmiana modelu kształcenia doktorantów, rozpoczęcie procesu wyłaniania uczelni badawczych to główne, wyróżnione w wystąpieniu Wicepremiera Jarosława Gowina, kluczowe zmiany w ramach reformy nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Wicepremier Jarosław Gowin przypomniał w swoim wystąpieniu, że w tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło miliard złotych na konkurs „Zintegrowane Programy Uczelni”. Dodatkowo w przyszłorocznym budżecie znajdzie się miliard złotych na naukę i szkolnictwo wyższe. To wypełnienie obietnicy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, że za głęboką systemową reformą, jaką jest Konstytucja dla Nauki, pójdą dodatkowe środki finansowe.

-W przeciwieństwie do moich poprzedniczek i poprzedników mam za partnera Ministra Finansów Mateusza Morawieckiego, który doskonale rozumie, że szkolnictwo wyższe to nie koszt, ale inwestycja.-mówił dziś w Słupsku Jarosław Gowin.

Jak poinformował podczas wystąpienia w słupskiej uczelni Wicepremier Jarosław Gowin, MNiSW ogłosi konkurs „Inicjatywa Doskonałości: uczelnia badawcza”. Ośrodki akademickie, które go wygrają przez sześć lat będą otrzymywały wyższe finansowanie, co nie oznacza, że to uszczupli środki dla pozostałych uczelni. Minister Jarosław Gowin zwrócił uwagę również i na to, że dla mniejszych ośrodków akademickich w Polsce, do których należy nasza Uczelnia, stworzono konkurs „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, który jest dużą szansą dla tych uczelni na rozwój badań naukowych. Wicepremier liczy, że projekt reformy nauki i szkolnictwa wyższego na początku 2018 roku trafi pod obrady rządu i będzie skierowany do prac parlamentarnych. Jeśli wiosną 2018 roku parlamentarzyści przyjmą tę ustawę i podpisze ją Prezydent RP, to będzie ona obowiązywała od 1 października 2018 roku.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwrócił również uwagę na fakt, że w historii Polski głębokie zmiany zaczynały się zawsze od reformy edukacji: założenie Akademii Krakowskiej i „złoty wiek” Rzeczpospolitej, założenie Collegium Nobilium Stanisława Konarskiego czy dokonania Hugona Kołłątaja zaowocowały wychowaniem wielu pokoleń wybitnych Polaków, elity intelektualnej naszego narodu.

Fot. GK

Po wystąpieniach JM Rektora Akademii Pomorskiej dra hab. inż., prof. nadzw. Zbigniewa Osadowskiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina nastąpiła kolejna ważna część Inauguracji Roku Akademickiego w AP–immatrykulacja nowo przyjętych do słupskiej Uczelni studentów i doktorantów. Wydarzenie to uświetnił Chór Akademii Pomorskiej. Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie nowej siedziby Akademii Pomorskiej przy ul. Kozietulskiego 6-7 w Słupsku (obiekt po Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania). W tej uroczystości uczestniczył JE ks. bp Edward Dajczak, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski, który poświęcił nowy budynek słupskiej Uczelni.

Fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.