Fot. nadesłane

To będzie pierwszy taki festiwal literacki w Słupsku i w Ustce. Przez kilka wrześniowych dni obydwa miasta zamienią się w polskie stolice literatury historycznej. Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. spotkać się z autorami najbardziej poczytnych książek o tematyce historycznej, wziąć udział w  interaktywnych warsztatach oraz w terenowej grze miejskiej.

„Bałtyckie Klimaty Literackie” to pięciodniowy maraton literacki,  który odbędzie się w dniach 13-17 września 2017 r. Rozmowy z gośćmi poprowadzą Marianna Borawska i Marcin Prusak.

Fot. nadesłane

Festiwal organizują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku oraz Biblioteka Miejska w Ustce. Mecenasami projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Słupsk i  Miasto Ustka. Partnerami projektu są: Muzeum Historii Polski, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Herbaciarnia w Spichlerzu, Galeria Winiarnia oraz Wydawnictwo Dobra Literatura.

Festiwal „Bałtyckie Klimaty Literackie” zakłada organizację aktywnych wydarzeń w kontekście literatury historycznej. Do udziału zaprosiliśmy autorów najpopularniejszych pozycji gatunku. Jedno ze spotkań będzie miało charakter wirtualny, a wiele spotkań będzie transmitowane w Internecie.  Dzięki współpracy biblioteki z Ambasadą USA i przy wykorzystaniu nowych technologii zorganizowane będzie internetowe spotkanie online z autorami zza granicy. W ramach festiwalu przewidujemy też wystawę plenerową dotyczącą zmiany granic Polski w pierwszych latach po wojnie.- mówi Danuta Sroka, Dyrektor MBP w Słupsku.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Promocja czytelnictwa” realizowanego przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Program festiwalu „Bałtyckie Klimaty Literackie”

13.09.2017 g. 18.oo –  deptak przy ul. Nowobramskiej (w razie niepogody w kawiarni Kafeina)

„Króliki Pana Boga” – spotkanie z Grzegorzem Kozerą.

14.09.2017 g. 9.oo –  Filia nr 3 MBP, Słupsk ul. Zygmunta Augusta 14

14.09.2017 g. 12.oo –  Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

„Kiedy piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby ….” – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem . Poczucie humoru, celne spostrzeżenia i umiejętność kreowania suspensu sprawia, że jest cenionym i lubianym autorem. Pomysły na książki czerpie ze swojego codziennego życia oraz obserwacji innych. Treści zawarte w książkach Pawła Beręsewicza poruszają również wiele wartych uwag i kwestii. Dobrym tego przykładem jest książka „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, w której porusza problem wojny widzianej oczyma dzieci.

14.09.2017 g. 17.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

spotkanie on-line z Edwardem Lengelem. To pisarz i główny historyk White House Historical Association. Jest też doradcą fundacji Woodrow Wilson Center Presidential Library.

15.09.2017 r. g. 17.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

„ Ci, którzy przeżyli” spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską. Autorka książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Nominowana za książkę Stulecie Winnych. „Ci, którzy walczyli” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

15.09.2017 g. 17.oo – Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

16.09.2017 g. 18.oo – Herbaciarnia w Spichlerzu,  Słupsk Rynek Rybacki 1

„Jak zostać agentem?” – spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim

Były oficer wywiadu PRL i RP, działający przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 2007 roku na własną prośbę odszedł ze służby. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze Polski, Izraela i Wielkiej Brytanii, Legionnaire Legion of Merit przyznany przez Prezydenta USA Baracka Obamę. Zdradzi kilka sekretów związanych ze służbą w wywiadzie, zagranicznych misjach oraz odpowie na nurtujące pytania uczestników spotkania.

16.09.2017 r. g. 11.oo – Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

16.09.2017 g. 14.oo – Filia nr 11 MBP, Słupsk ul. Hubalczyków 8

„Wojny dorosłych, historie dzieci …” spotkanie z Dorotą Combrzyńską – Nogalą.

Jej książka dla dzieci „Bezsenność Jutki” otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012. Na podstawie książki „Bezsenność Jutki” autorka przedstawia dzieciom los dziewczynki mieszkającej w łódzkim getcie podczas wojny światowej.

16.09.2017 r. g. 20.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

Noc ze Średniowieczem – interaktywne warsztaty dla dzieci i młodzieży z Dariuszem Rekoszem. Warsztaty dla dzieci i młodzieży, odbędą się od godz. 20.00 i pełne są zagadek, rebusów i zadań praktycznych wokół szlacheckich herbów i Galla Anonima. Uczestnicy dowiedzą się jak z giermka stać się księciem, jak uszyć płaszcz Wielkiego Mistrza, zaprojektować średniowieczny dukat, kim jest mediewista. Podczas spotkania będzie można rozszyfrować tajne hasło poruszając się tuż po północy… w terenie!

16.09.2017 r. g. 17.oo – Galeria Winiarnia, Ustka ul. Marynarki Polskiej 14

17.09.2017 r. g.12.oo  -Herbaciarnia w Spichlerzu, Słupsk Rynek Rybacki 1

„Wszystkie te chwile przepadną w czasie jak łzy w deszczu….” – spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską. Spotkanie w którym autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników. Oddaje głos ofiarom.

17.09.2017 r. godz. 12.oo – Biblioteka Miejska, ul. Kopernika 22 

Tajemnica zaginionego skarbu – gra miejska dla dzieci, młodzieży i dorosłych autorstwa Dariusza Rekosza. Detektywistyczna Terenowa Gra Miejska, łącząca w sobie elementy marszu na orientację, rozwiązywania zagadek oraz fabułę, opracowaną na temat wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej kultury. Tytuł Gry – „Tajemnica zaginionego naszyjnika pomorskiej księżniczki”. Gra wykorzystująca istotę poszukiwania rozwiązań zagadek detektywistycznych. Prowadzący Grę – Dariusz Rekosz ; gość specjalny: Bronisław Cieślak polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny; odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się.

Fot. nadesłane

04.09.2017 r. – 20.10.2017 r. – deptak przed Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku, ul. Grodzka 3

Wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski „Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945–1948”. Opowiada ona o najważniejszych tematach związanych z dramatycznym procesem wymuszonych migracji i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.