fot. nadesłane

W czwartkowy wieczór 29 czerwca odbyło się w Kartuskim Centrum Kultury zebranie Rady Oddziałów Środkowych. Zaproszeni byli wszyscy członkowie zarządów oddziałów.

fot. nadesłane

Przybyli przedstawiciele aż jedenastu z nich, dodatkowo prezes z Sulęczyna utrzymywał telefoniczną łączność z obradującymi, natomiast obecny prezes ZKP z Gdańska musiał pilnie wyjechać jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Obecność tylu partów świadczy o dużym zainteresowaniu tematów poruszanych na zebraniach, jednocześnie podkreśla potrzebę zintensyfikowania aktywności. Najwięcej osób przybyło z oddziałów w Kolbudach i Baninie, zabrakło zaś przedstawicieli z oddziałów w Chwaszczynie, Przodkowie i Szymbarku. Razem przebyło około 40 osób.

– Witam wszystkim bardzo serdecznie. W dniu 5 kwietnia zebraliśmy się w Żukowie. Tam wybrano nowego przewodniczącego Rady. Został nim dr Eugeniusz Pryczkowski, któremu chcę przekazać dalsze prowadzenie obrad – rozpoczynała zebranie Lidwina Kreft, wiceprezes ZKP w Żukowie.

Nowy przewodniczący rozpoczął działanie od podziękowań dla swych poprzedników. Wspomniano Zygmunta Bigusa, który tworzył struktury Rady. Pamiątkowe zaś dyplomy przygotowano dla Huberta Hoppe i Bernarda Hinza.

– Nasza Rada działa od wielu lat. Niczego nie zaczynamy, my jesteśmy kontynuatorami. Wszystkim, którzy działali przed nami  należy się szczególna wdzięczność tym bardziej, że wciąż liczymy na ich aktywność. Jestem pewny, że uczynią jeszcze wiele dobrego dla kaszubszczyzny – mówił E. Pryczkowski, który wraz z Lidwiną Kreft wręczył dyplomy.

Nowy lider przedstawił także idę funkcjonowania Rady. Do najważniejszych zadań należy organizacja i współorganizacja ważnych wydarzeń ponadlokalnych, takich jak: odpust kaszubski w Sianowie, Kaszubska Droga Krzyżowa, Rodnô Mòwa (szczególnie eliminacje powiatowe), Festiwal Filmów Kaszubskich, wspieranie zespołów artystycznych, powoływanie nowych oddziałów i dążenie do zakładania osobowości prawnej, fundacja sztandarów, działalność edytorska, upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń historycznych (Florian Ceynowa w Sianowie, 66 Kaszubski Pułk Piechoty w Żukowie). W szczególności podkreślano potrzebę wzmacniania oddziałów poprzez wspieranie młodych i zakładanie klubów. Podano, że wkrótce mają powstać kluby młodych w Kartuzach i Chmielnie.

– To jest absolutnie najważniejsza sprawa. Jeśli z tym nie zrobimy czegoś to wkrótce się okaże, że w Zrzeszeniu są sami starzy ludzie – podkreślał prezes ZKP w Sierakowicach, Jan Drywa.

Jego głos spotkał się z dużym uznaniem zebranych. Jednomyślnie też uznano, że należy szukać oferty dla młodych. Pierwszą będą czytania tekstów liturgicznych na wielkim odpuście kaszubskim w Sianowie. Lekcję po kaszubsku przeczyta Magdalena Bigus spod Sierakowic. Również w pozostałych punktach liturgii dominować mają młodzi, natomiast dary ofiarne złożą przedstawiciele jak najwięcej partów. Najważniejszym darem będzie relikwiarz, na którego zakup złożyły się wszystkie oddziały należące do Rady. Zostaną w nim złożone relikwie św. Maksymiliana Kolbe.

O aktualnych działaniach klubów młodych wypowiedzieli się prezesi „Cassubii” z Banina i „Òsczi” z Luzina, Robert Groth i Katarzyna Kankowska-Filipiak. Ich słowa i multimedialna prezentacja zrobiła duże wrażenie na zebranych.

Podczas zebrania powołano także Prezydium Rady. W jego skład – oprócz przewodniczącego – weszli: Lidwina Kreft – skarbnik, dr Elżbieta Bugajna – sekretarz i Elżbieta Kowalewska. Organ ten ma za zadanie konsultować porządki kolejnych zebrań (przewiduje sie 2-3 zebrania w roku), ma także zabierać głos w imieniu Rady w sprawach ponadlokalnych, jak np. wybór patrona roku, wyróżnienia regionalne, etc.

Jan Dosz

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”759″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.