Fot. Jan Maziejuk

22 maja br. finaliści II Edycji Regionalnego Konkursu Gotowania wg tradycji kaszubskiej zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Przemysłowej 100 zapachniało kaszubskimi deserami.

Fot. Jan Maziejuk

Gimnazjaliści z pięciu szkół (Gogolewa, Redzikowa, Łupawy, Gimnazjum nr 6 ze Słupska i Jezierzyc) stanęli przy kuchennych blatach z zamiarem przyrządzenia kaszubskiego deseru na miarę tytułu Mistrza gotowania po kaszubsku. W tym roku organizatorzy zaplanowali szczyptę zaskoczenia dla uczestników, bowiem tajemnicą było, jakie produkty zostaną wyłożone na kuchenne blaty.

Napięcie rosło podczas odsłaniania pudełek z produktami, a w nich znalazły się: truskawki, czekolada i mięta. Jak poradzili sobie z takim zestawem gimnazjaliści?

Komisji podane zostały między innymi: biszkopt z truskawkami, ciasto drożdżowe z kruszonką, truskawkami, naleśniki nadziewane musem truskawkowym i ciasto kruche z bezą i truskawkami. Zwycięski zespół z Redzikowa, w składzie: Ania Żarczyńska i Piotr Irzyk, przygotował tartaletki wypełnione czekoladą oraz truskawkami. W nagrodę otrzymali tablety, ufundowane przez dyrekcję szkoły.

Fot. Jan Maziejuk

Przewodniczącym komisji degustacyjnej był Tomasz Kunysz, właściciel restauracji Gościniec Słupski. Ponadto kaszubskie desery oceniali: Edmund Zmuda Trzebiatowski– członek Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Małgorzata Iwańska– dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupsku i Karolina Keler– wiceprezeska Słupskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas uroczystości nie zabrało atrakcji dla widzów i kibicujących gimnazjalistów:

  • pokaz kulinarny w wykonaniu Ludwiki Dąbrowskiej, uczestniczki programu „Master Szef”,
  • pokaz barmański w wykonaniu uczniów o specjalności barmańskiej,
  • pokaz taneczny w wykonaniu Kaszubskiego Zespołu „Perłë” ze Szkoły Podstawowej nr 2,
  • grill dla zaproszonych gimnazjalistów.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupsku oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Słupsku zorganizowali konkurs po raz drugi. Taka forma rywalizacji między gimnazjalistami cieszy się powodzeniem, bowiem w pierwszym etapie kaszubskie potrawy przygotowywało 22 zespołów. Zgodnie z zapowiedzią gospodarzy konkursu gimnazjaliści z powiatu słupskiego mogą szykować się do III edycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.