Rolady wytrawne i na słodko królowały podczas Festiwalu Smaków Regionalnych w Trzebiatkowej  w gminie Tuchomie w powiecie bytowskim. To już ósmy festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz regionalnych wydarzeń.

Początek imprezie dał projekt unijny, dzięki któremu od ośmiu lat gmina Trzebiatkowa popularyzuje kaszubską kuchnię i tradycję. Konkursowa formuła festiwalu polega  na przygotowaniu przez gospodynie tej samej tematycznej potrawy, które następnie oceniane są przez jury.

Tegoroczne rolady  – jak przyznają organizatorzy – nie są może typowym przysmakiem kuchni kaszubskiej, lecz raczej nawiązaniem do tradycji kaszubskich w nowoczesnym wydaniu. Rolady przyrządzane były na Kaszubach jedynie na wyjątkowe okazje, przeważnie wołowe nadziewane boczkiem, cebulą, ogórkiem.

Typowa kaszubska kuchnia to kuchnia biedna, w której przeważały potrawy oparte na tym, co można było zebrać z okolicznych pół, lasów, jezior i morza, a więc głównie ryby, ziemniaki, grzyby, jagody.  Kiszka ziemniaczana, czyli ziemniaki ugotowane z kaszą i formowane w jelicie, potem krojone w plastry, podsmażone i podawane z boczkiem czy skromna, ale niezwykle smaczna zupa maślankowa to najbardziej znane i lubiane potrawy kaszubskie. Podobnie jak kluski ziemniaczane w sosie grzybowym, śledzie w różnej postaci, ciasto drożdżowe z kruszonką i lukrem, tzw. kuch z kruszonką i glancem.

Fot.Radio Koszalin

W tym roku w szranki stanęło 16 rolad, zarówno wytrwanych, jak i na słodko.  Publiczność miała co smakować, choć było jej zdecydowanie mniej niż dwa lat temu, gdy w tym samym czasie w Trzebiatkowej odbywał się zjazd rodu Trzebiatowskich, na który zjechało kilkuset członków rodziny z całej Polski i zza granicy. W ubiegłym, podobnie jak i w tym roku zjazd z przyczyn pandemicznych się nie odbył. W Trzebiatkowej podczas Festiwalu Smaków spotkała się jedynie około 20-osobowa grupa Rady Rodu Trzebiatowskich, która zazwyczaj obraduje kilka razy w roku, aby ustalić szczegóły kolejnego rodzinnego zjazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.