Fot. muzeumbytow.pl

Blisko 100 prac twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, przez najbliższe kilka miesięcy prezentowanych będzie w Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznym w Tokarni.

Fot. muzeumbytow.pl

„Na granicy światów. Józef Chełmowski– malarstwo i rzeźba” to tytuł wystawy, którą otwarto 21 kwietnia br. w sali XVIII-wiecznego spichlerza ze Złotej Pińczowskiej w Tokarni. Na wystawę składa się blisko 100 prac, które prezentują różnorodność i złożoność artysty pochodzącego z Kaszub. Dużą grupę zbiorów pokazywanych w Tokarni stanowią barwne obrazy i rzeźby wykonane w typowej dla Chełmowskiego formie narracyjnej, wzbogaconej o krótkie teksty, sentencje, napisy.

Wśród prezentowanego dorobku artysty z Brus, znalazły się zarówno prace o tematyce religijnej, tj. liczne anioły, święci, jak również odnoszące się do wydarzeń z historii Polski i świata. Stąd też pokazywane są rzeźby o tak wymownych tytułach jak „Bin Laden”, „Czarnobyl” czy „Gagarin”. Aby oddać klimat otoczenia, w którym przez lata mieszkał i tworzył Józef Chełmowski, uzupełnieniem wystawy jest płótno z nadrukiem przedstawiające jego pracownię i podwórze. Do wystawy dołączony jest również kilkunastostronicowy kolorowy folder promocyjny, w którym można przeczytać o życiu i twórczości Józefa Chełmowskiego, a także obejrzeć fotografie innych prac artysty.

Wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zbiega się z Rokiem Józefa Chełmowskiego, ogłoszonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i czynna będzie do 15 października br. Jak szacuje się, w nadchodzącym sezonie, powinno zobaczyć ją ok. 100 tys. osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.