Fot. podr.pl

Zmagania Kół Gospodyń Wiejskich z  województwa Pomorskiego o puchar Grand Prix odbyły się  22 kwietnia br. w Hali Widowiskowo – Sportowej im. Marszałka Macieja Płażyńskiego w Luzinie. Gościem honorowym wydarzenia był dr Ryszard Zarudzki– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z małżonką, który dla laureata Grand Prix ufundował puchar oraz cenną nagrodę. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Fot. podr.pl

Organizatorami przedsięwzięcia od 14 lat są: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu i Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji  Rolniczych w Gdańsku. Turniej rozpoczął się uroczystym korowodem uczestniczek turnieju prowadzonym przez orkiestrę dętą z Luzina. Oficjalnego otwarcia XIV edycji turnieju wraz z ceremonią powitania  zaproszonych gości dokonali gospodarze w osobach: Witold  Reclaf– Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego i Jarosław Wejer– Wójt Gminy Luzino, którym towarzyszyli na scenie:   Andrzej Dolny– Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Piotr Hałuszczak– Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku oraz Regina Kwidzińska– Wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW.

Słowa powitania do widzów i uczestników skierował także dr Ryszard Zarudzki. W swojej wypowiedzi podkreślił znaczenie i rolę organizacji kobiecych w procesie transformacji kulturowej, dokonanej na przestrzeni kilkudziesięciu lat na polskiej wsi. Dodał, że zarówno turniej, jak i każda inicjatywa integrująca społeczność wiejską podejmowana przez KGW, zasługuje na uznanie. Wszystkim życzył dobrej zabawy, a rywalizującym zespołom powodzenia.

Fot. podr.pl

Prezentacje konkurencji oceniało jury pod przewodnictwem p. Piotra Hałuszczaka wraz z członkami: Barbarą Maciejewską– etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku, Krzysztofem Pałkowskim reprezentującym  Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Marylą Karczyńską– przewodniczącą  Koła Gospodyń Wiejskich z  Bobowa– laureata Grand Prix z 2016 r.

Zadaniem jury było wyłonienie najlepszych kół w każdej z pięciu kategorii konkursowych oraz laureata GRAND PRIX. Mając na uwadze dyscyplinę czasową jury oceniło konkurencję kulinarną przed oficjalnym otwarciem. Pozostałe konkurencje wszystkie koła zademonstrowały z imponującą fantazją i profesjonalizmem.

Wyniki w pięciu konkurencjach przedstawiały się następująco:

1. Kulinarna– „Ciasto z owocami”– KGW Cewice, gmina Nowa Wieś Lęborska, powiat lęborski,

2. Edukacyjna– „Pokolenia”– KGW Górki, gmina Karsin, powiat kościerski,

3. Moda–  „Kreacja– inspiracja” – KGW Czarne, gmina Czarne, powiat człuchowski,

4. Wokalna– piosenka kabaretowa z inscenizacją– „Jak nie my to kto”– KGW  Łebień, gmina Damnica, powiat słupski,

5. Taneczna– „Z bajki”– KGW Żelisławki, gmina Pszczółki, powiat gdański.

GRAND PRIX  Turnieju jury przyznało KGW ROKOCIN z powiatu starogardzkiego.

Fot. podr.pl

Uhonorowanie KGW licznymi nagrodami odbyło się dzięki hojności wielu sponsorów, a w szczególności sponsora strategicznego jakim był Bank Spółdzielczy w Tczewie, ponadto:  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Pomorski, Zarząd Województwa Pomorskiego, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku, Powiat wejherowski, Gmina Luzino, Pomorska Izba Rolnicza, Związek Gmin Pomorskich, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gdańsku, Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. RENK, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny w Gdyni, Opera Bałtycka, Firma „FANTASTYCZNE OGRODY” Adam Kwaśniewski, Gdańskie Młyny sp. z o.o., Browar Amber, Firma „BARDOTKA” Justyna Albecka, firma A-Bis i ORIFLAME.

Podczas trwania obrad jury odbyła się akcja charytatywna na rzecz młodej osoby po przeszczepie, którą prowadziła p. Weronika Korthals z przyjaciółmi.

Tradycją turnieju jest ogłoszenie miejsca wydarzenia w roku przyszłym. Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego w 2018 r. odbędzie się w Żukowie, w powiecie kartuskim.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.