Fot. kobylnica.pl

Gruzińskie miasto Marneuli jest kolejnym samorządem, z którym współpracę nawiązała Gmina Kobylnica. Obie strony poprzez podpisanie porozumienia zadeklarowały gotowość wspólnych działań w zakresie edukacji, kultury, sportu, turystyki oraz gospodarki.

Fot. kobylnica.pl

Współpraca regionalna jest nieodzownym czynnikiem kulturalnego, ekonomicznego i społecznego rozwoju społeczności lokalnych. Zawieranie porozumień partnerskich przez samorządy może służyć budowaniu nowych relacji społecznych, biznesowych i gospodarczych, ale też zwiększać szanse na pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych na realizację różnorodnych zadań.

W ostatnich dniach doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Kobylnica a gruzińskim miastem Marneuli. Nawiązanie partnerskich relacji z Gruzinami było odpowiedzią na propozycję Zarządu Województwa Pomorskiego, który poszukiwał samorządów gotowych do podzielenia się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ze stroną gruzińską. Władze miasta Marneuli były zainteresowane współpracą z dobrze rozwijającą się gminą, w której prężnie działają małe i średnie przedsiębiorstwa, duże znaczenie mają inicjatywy obywatelskie i sfera kulturalno – rozrywkowa.

Fot. kobylnica.pl

Porozumienie o współpracy partnerskiej zawarto 20 marca w czasie oficjalnej wizyty delegacji Gminy Kobylnica w Marneuli. Obie strony zadeklarowały w nim wspólne działania w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki. Ponadto sygnatariusze będą dokładać wszelkich starać do tego, by umożliwić bezpośrednie kontakty osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Najwyższy priorytet przyznany został jednak wymianom grup młodzieży oraz członków organizacji i stowarzyszeń młodzieżowych. Samorządy objęte współpracą partnerską zadeklarowały także chęć wspólnego aplikowania o fundusze zewnętrzne. Porozumienie pomiędzy Gminą Kobylnica i Miastem Marneuli zostało zawarte na okres 5 lat.

Pierwsze przejawy współpracy mogliśmy zaobserwować już w trakcie wizyty przedstawicieli Gminy Kobylnica w Gruzji. Kilkudniowy pobyt w samorządach sąsiadujących z miastem Marneuli był okazją do zapoznania się ze sposobem ich organizacji i zadaniami, które realizują. Delegacja Gminy Kobylnica była dla lokalnych władz źródłem wiedzy i informacji dotyczących wielu spraw i zastosowanych w polskich samorządach rozwiązań. Szczególną uwagę gruzińskiej strony przykuwały sprawy związane z rolą obywateli i lokalnej społeczności, kwestie gospodarcze, finanse a zwłaszcza kwestie dotyczące środków europejskich i sposobów ich pozyskiwania. Na specjalne zaproszenie władz Marneuli Polacy wzięli też udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby biblioteki oraz w jednym z najważniejszych świąt miejscowej społeczności – Nowruz. W jego obchodach uczestniczył także Prezydent i Premier Gruzji.

Fot. kobylnica.pl

Miasto Marneuli leży w południowej części Gruzji, w regionie Dolna Kartlia. Stanowi ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny. Zamieszkuje je ponad 20 tysięcy osób.

Gmina Kobylnica współpracuje obecnie z 19 miastami i gminami partnerskimi z Polski i Europy. Jednym z najdobitniejszych przejawów tych działań jest wymiana młodzieży. Od momentu nawiązania pierwszego porozumienia z zagranicznym partnerem do chwili obecnej udało się zorganizować pobyt młodych ludzi w różnych zakątkach Europy. Według szacunków, z takiej formy poznania kultury i obyczajów innych krajów skorzystało prawie 400 młodych mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.