Po raz kolejny Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przygotowało kalendarz kaszubski. Kalendarz ma na celu promocję kaszubskich nazw miesięcy, dni tygodnia oraz popularnych świąt kaszubskich, a także kościelnych i państwowych.

fot. kaszubi.pl

Rok 2017 został w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim ogłoszony Rokiem Józefa Chełmowskiego, a dochód z sprzedaży kalendarza przeznaczony jest na organizację jego obchodów.

Zachęcamy do zakupu Kalendarza Kaszubskiego na 2017 rok w cenie 15 zł w księgarni Kaszubska Książka (link TUTAJ).

Szukaj w księgarniach: Conrad w Bytowie, Sezam w Kartuzach, Białym Kruku w Kartuzach, Galerii Neubauer w Kartuzach, Gdańskiej Księgarni Naukowej – Gdańsk, sklepie Libra w Sierakowicach oraz muzeach: Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Zachodniokaszubskim w Bytowie, Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ustka i Ziemia Słupska” w Ustce, Bramie Kaszubskiego Pierścienia w Kartuzach i innych dobrych księgarniach.

Józef Chełmowski – myśliciel i artysta, o rozlicznych talentach. Przez większość ludzi potocznie nazywany twórcą ludowym, choć określenie to nie oddaje w pełni ani specyfiki całokształtu jego różnorodnych dokonań, ani jego stosunku do świata. Był bowiem artystą „osobnym”, kroczącym własną twórczą drogą, nieco odmienną niż większość twórców ludowych. Niemal w każdym z nas wzbudzał podziw i zainteresowanie, bez względu na indywidualne preferencje dotyczące sztuki, światopogląd i wiedzę. Dla niego „być Kaszubą” oznaczało nie tylko wywodzić się z Kaszub, odwoływać się do lokalnych tradycji i posługiwać językiem, ale także być człowiekiem wierzącym, podobnie jak przodkowie i pielęgnować odziedziczone tradycje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.