fot. kaszubi.pl

19 listopada w Kartuskim Centrum Kultury odbył się I Kongres Młodych Kaszubów organizowany przez Klub Młodych Kaszubów „Cassubia”, oddział ZKP w Baninie, Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach, Urząd Miejski w Kartuzach, Starostwo Powiatowe w Kartuzach oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Kongres odbył się pod patronatem senatora Kazimierza Kleiny.

fot. kaszubi.pl
fot. kaszubi.pl

Ponad 150 osób reprezentujące koła naukowe, kluby studenckie oraz organizacje zajmujące się kaszubszczyzną wzięło udział w warsztatach. Podczas uroczystego otwarcia Eugeniusz Pryczkowski przedstawił rys historyczny młodego ruchu kaszubskiego. Następnie przedstawiciele pięciu organizacji, które skupiają się na działalności kaszubskiej przedstawili swoje dotychczasowe działania (Koło Naukowe Akademickie Koło Kaszubskie – Akademia Pomorska w Słupsku, Klub Studencki Pomerania, Klub Młodych Kaszubów „Cassubia”, Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie oraz Klub z Wejherowa.

– Jestem bardzo wzruszony, widząc tak wielu młodych ludzi zaangażowanych w sprawy kaszubskie. To od Waszej aktywności, wiedzy i świadomości zależy przyszłość młodego ruchu kaszubskiego – mówił senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego podczas I Kongresu Młodych Kaszubów.

Uczestnicy dyskutowali o przyszłości kaszubszczyzny w poszczególnych sekcjach: medialnej, edukacyjnej, kościelnej, literackiej, muzycznej, gospodarczo-samorządowej, turystycznej oraz filmowo-teatralnej. Jak zapowiedzieli organizatorzy, Kongres będzie odbywał się cyklicznie. Następny odbędzie się za pięć lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.