Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Po pokonaniu 12 tys. mil morskich, czyli ponad 22 tys. km i skomplikowanej operacji na morzu przeładowania ok. 700 tys. ton baryłek na pokład innego statku, ogromny tankowiec „Atlantas” wpłynął do gdańskiego portu. To jedna z największych jednostek, jakie do tej pory zawinęły do Naftoportu. Akcja holowania trwała prawie dwie godziny.

Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl
Fot. Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

Tankowiec „Atlantas” ma 333 m długości (to dla porównania: ponad trzykrotnie więcej niż długość stadionu piłkarskiego). Statek ma 60,5 m szerokości i 66 m wysokości oraz nośność 319 tys. ton. Jednostka „Atlantas” opuściła terminal załadunkowy Kharg Island w Iranie pod koniec czerwca i miała do pokonania 12 tysięcy mil morskich, okrążając po drodze Afrykę.

Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, „Atlantas” przed wejściem do Bałtyku musiał przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na pokład innej, mniejszej jednostki „Calidy”. Udało się tego dokonać 12 i 13 sierpnia. Po trudnej i skomplikowanej operacji STS (ang. Ship-to-Ship transfer) obie jednostki wpłynęły do gdańskiego portu.

Dostawa irańskiej ropy to efekt prac ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji (zróżnicowania) źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

– LOTOS odebrał 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light – mówi  Robert Pietryszyn, prezes Grupy LOTOS S.A. – Tak duża, jednorazowa dostawa mogła być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC . Tankowce tej klasy to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. „Atlantas” jest jednym z największych tankowców, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu.

Ropa z obu tankowców zostanie przetransportowana rurociągami do zbiorników LOTOSU i PERNU. Potem nastąpi jej przerób w gdańskiej rafinerii.  Z 2 mln baryłek ropy można wyprodukować 61,5 mln litrów benzyny i 116 mln litrów oleju napędowego. Tymi ilościami można by jednorazowo zatankować do pełna  3,2 mln samochodów osobowych, czyli tyle ile aut zarejestrowanych jest w całym województwie mazowieckim.

Rozładunek obu tankowców potrwa 26 godzin.

Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.