fot. Tomasz Keler - archiwum

Budynek SP 2 w Słupsku 19 maja przemienił się w kaszubską chatę – siedzibę kaszubskiej kultury w mieście. To właśnie tam słupszczanie świętowali kaszubską kulturę. Wiejska dekoracja, wystawy, spektakle, występy i wyśmienity poczęstunek sprawił, że uczestnicy Dnia Kaszubskiego zasmakowali kaszubskiej kultury w różnych wymiarach.

fot. Tomasz Keler
fot. Tomasz Keler

Dzień Kaszubski przyciągnął wielu widzów. W słupskiej dwójce zagościli: Senator RP Kazimierz Kleina, Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Słupsku  Mieczysław Jaroszewicz reprezentujący Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia, Radna Miejska w Słupsku Bernadeta Lewicka reprezentująca Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatę Chrzanowską, Radny Miejski w Słupsku Andrzej Obecny, Ksiądz Prałat Jan Giriatowicz, Honorowy Obywatel Miasta Słupska, Katarzyna Butkiewicz reprezentująca Kuratorium Oświaty Delegaturę w Słupsku, Prezeska Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Słupsku Gabriela Bereżecka, Wójt Gminy Kobylnica Leszek Kuliński, Prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku prof. Tadeusz Sucharski, Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku Bożena Żuk i konsultant ds. regionalizmu Grażyna Przybylak, Dyrektor Muzeum w Wejherowie Tomasz Fopke, Prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki, Zastępca Prezesa Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Zmuda-Trzebiatowski, Prezes Zarządu Słupskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Dobrzyń wraz z innymi Zrzeszeńcami ze Słupska, Prezeska Zarządu Spółki Jantar w Słupsku Lucyna Wojczuk, Prezes Firmy Łosoś Andrzej Piątak, Prezes Firmy Rolmasz Zygmunt Bigus, licznie przybyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, rodzice, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku i artyści z różnych stron Kaszub i Krajny.

Uroczystość rozpoczął Zespół Taneczny „Perlë” z SP 2 w Słupsku prezentując poloneza. Po wprowadzeniu flag: Polski, Kaszub i Unii Europejskiej odśpiewano hymn kaszubski i oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie Dnia Kaszubskiego. Wiceprezeska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Słupsku Karolina Keler powiedziała: Dziś spełnia się sen wielkich Kaszubów. Tych Kaszubów, którzy starali się, by kaszubska kultura tu, w Słupsku miała swoje święto. Niech on trwa. Nie tylko wczoraj, dziś, jutro, za rok. Niech trwa i przemienia się w rzeczywistość.

Jest coś, co napawa mnie szczególną dumą. W tym roku zadziało się coś absolutnie wyjątkowego. Ponad 30 osób włączyło się w organizację Kaszubskiego święta – nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice, dyrekcja, słupscy Zrzeszeńcy, zaprzyjaźnieni z Kaszubami. Do krzewienia kaszubskiej kultury nie jest potrzebny kaszubski rodowód. Do świętowania Dnia Kaszubskiego potrzebna jest miłość, pasja, chęć działania. To właśnie się w tym roku zadziało w SP 2 w Słupsku.

Przy pracy nad tworzeniem tej uroczystości organizatorzy: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Słupsku przekonali się,  jak wielka siła tkwi w ludziach, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę przy budowaniu tak wielkiego święta. Szczególne słowa wdzięczności należą się: Urzędowi Miejskiemu w Słupsku za finansowe wsparcie projektu Dzień Kaszubski w Słupsku, Prezesce Zarządu Sp. Jantar pani Lucynie Wojczuk, Prezesowi Zarządu Firmy Przetwórstwo Rybne ŁOSOŚ Sp. z o.o. panu Andrzejowi Piątakowi, Prezesowi Firmy Rolmasz panu Zygmuntowi Bigususowi, wójtowi gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu i Dyrektorowi Parku Wodnego Redzikowo panu Romanowi Wójcikowi.

W ramach Dnia Kaszubskiego odbył się Regionalny Konkurs Kulinarny wg tradycji kaszubskiej organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Przemysłowej w Słupsku i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Podczas uroczystości Dnia Kaszubskiego wręczono nagrody finalistkom z Dębnicy Kaszubskiej.

Na scenie zaprezentowali się: Szkolny Zespół „Perlë” z SP 2 w Słupsku pod kierunkiem Katarzyny Mielniczuk i Karoliny Keler, Szkolny Zespół „Lãbòrsczé Słunuszka” ze Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej LTO w Lęborku pod kierunkiem Bożeny Siuty, uczniowie z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach w montażu słowno-muzycznym na temat ks. bpa Konstantyna Dominika pod kierunkiem Felicji Baska Borzyszkowskiej, Zespół „Małe Gochy” z Lipnicy pod kierunkiem pani Danuty Prądzińskiej-Lewandowskiej wraz z kapelą pod przewodnictwem pana Tomasza Drążkowskiego, kaszubskie teksty recytowały laureatki powiatowych eliminacji „Rodny mòwë” w Słupsku Julia Barcikowska i Julia Foltyn z SP 2 w Słupsku, zaprezentował się Szkolny Zespół „Jantar” z Motarzyna pod kierunkiem Gabriela Konkela i wystąpili Krajniacy prezentując krajeńskie zwyczaje pod kierunkiem prof. Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek.

W ramach projektu Dzień Kaszubski 40 uczniów z SP 2 w Słupsku wzięło udział w warsztatach ceramicznych w Ceramikarni. Pod kierunkiem Hanny Jastrzębskiej wykonali piękne rękodzieła z kaszubskimi motywami. Ekspozycję ich dzieł można było obejrzeń podczas uroczystości 19 maja.

Na Dzień Kaszubski zostały przygotowane wystawy: literatury regionalnej i kaszubskich rękodzieł autorstwa pani Stefanii Plewy i Małgorzaty Leszman.

Wspaniała uroczystość nabrała także kaszubskich smaków kulinarnych – można było skosztować chleba ze smalcem, kucha z piekarni pana Lewny i pana Cymana oraz innych przysmaków wykonanych przez pracowników SP 2 w Słupsku.

Dzień Kaszubski zakończono dyskusją panelową w Radio Słupsk. Na antenie radia o edukacji regionalnej rozmawiali: Karolina Keler wiceprezeska słupskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Anna Piliszczuk nauczycielka z SP 4, Łukasz Grzędzicki prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Leszek Kuliński wójt gminy Kobylnica i Łukasz Zołtkowski nauczyciel regionalista z Gochów. Dyskusję poprowadziła Edyta Lubiak.

Dzień Kaszubski to wspaniała okazja do prezentowania kaszubskiego dorobku w zakresie folkloru, edukacji, literatury, rękodzieła. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, by na stałe wpisała się do uroczystości miejskich cyklicznie organizowanych w wielokulturowym mieście Słupsku.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Słupsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.