fot. kaszubi.pl

11 lutego 2016 roku o godz. 17.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody „Skra Ormuzdowa 2015”.

fot. kaszubi.pl
fot. kaszubi.pl

Skry Ormuzdowe przyznawane są od 1985 roku przez Kolegium Redakcyjne i zespół redakcyjny „Pomeranii” za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się następujące osoby:

Elżbieta Bugajna – regionalistka, wieloletnia prezeska lub wiceprezeska oddziału ZKP w Somoninie (w 2004 r. opracowała jego monografię historyczną), członkini Rady Języka Kaszubskiego. Obroniła pracę doktorską na temat kaszubskiej poezji religijnej. Jest także poetką i przede wszystkim nauczycielką, dzięki swojej pasji w propagowaniu kaszubszczyzny wychowała liczne grono jej miłośników.

Elżbieta Czarnotta – członkini zespołu folklorystycznego „Krajniacy”, inicjatorka, animatorka i/lub realizatorka ważnych dla społeczności Krajny Złotowskiej przedsięwzięć, takich jak: Buczkowska Konferencja Naukowa, Przegląd Gwar nad Głomią „Godomy po naszymu”, upamiętnianie dawnych mieszkańców Krajny. Dzięki jej staraniom została wydana książka o zwyczajach krajeńskich i śpiewnik „Krajniaków”.

„Modraki” – działający przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie Zespół Pieśni i Tańca, który przybliża obyczaje, tradycję i folklor Kociewia nie tylko w swoim regionie. Obecnie do zespołu należy 40 młodych osób, ale ponieważ istnieje on już od 1997 roku, wykształcił i wychował dużą grupę ludzi potrafiących podtrzymywać i rozwijać kociewską kulturę.

Ewa Orzechowska – społeczna animatorka kultury w gminach Parchowo i Czarna Dąbrówka, organizatorka Letniej Akademii Artystycznej dla najmłodszych oraz wielopokoleniowych spotkań mieszkańców w wiejskich świetlicach. Inicjatorka i realizatorka niezapomnianego festiwalu Jasień Teatralna. Prowadzi młodzieżowy Teatr Brzozaki, z którym tworzy spektakle i ciekawe akcje m.in. związane z poszukiwaniem i dokumentowaniem lokalnych śladów pamięci. Współzałożycielka Kaszubskiego Instytutu Edukacji Teatralno-Artystycznej KIETA.

Paweł Ruszkowski – absolwent I LO w Kościerzynie (klasy z jęz. kaszubskim, której „Pomerania” patronuje). Gitarzysta i wokalista, laureat ogólnopolskich festiwali piosenki literackiej. Popularyzuje kulturę Kaszub i rodną mòwã m.in. przez śpiewanie szlagierów tłumaczonych na kaszubski. Jest także kompozytorem, pisze muzykę do utworów poetyckich, m.in. do wierszy kaszubskich twórców, tak powstał znakomity koncert „Kamiszczi” zagrany w MPiMKP w Wejherowie i w Radiu Gdańsk.

Antoni Szreder – doktor nauk prawnych, wieloletni członek zarządu słupskiego oddziału ZKP, inicjator, współorganizator i donator wielu przedsięwzięć kulturalnych, m.in. Festiwalu Kaszubskiego w Słupsku, V Zjazdu Kaszubów w tym mieście, upamiętniania postaci i wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności, ufundowania sztandaru dla miejscowego oddziału Zrzeszenia, wręczania nagród absolwentom słupskich uczelni za prace magisterskie dotyczące Kaszub.

Wanożnik – założony w 1990 roku z inicjatywy Bena Hinza, Janusza Kowalskiego i Edmunda Szczesiaka klub turystyczny ZKP, który upowszechnia walory krajoznawcze Kaszub i całego Pomorza. Robi to m.in. przez organizowanie spływów kajakowych (od chwili powstania współuczestniczy w przygotowywaniu Kaszubskiego Spływu Kajakowego „Śladami Remusa” z bogatym programem przybliżającym kulturę kaszubską), wycieczek pieszych, rowerowych i autokarowych oraz rajdów motocyklowych.

Podczas uroczystości wręczone zostanie również Stypendium im. I. Trojanowskiej, które w tym roku otrzyma Łukasz Zołtkowski z Gochów, współpracujący z „Pomeranią” nauczyciel języka kaszubskiego i doktorant Akademii Pomorskiej w Słupsku.

W części artystycznej wydarzenia zaprezentują się m.in. laureaci nagrody, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Modraki”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.