Fotobank.pl/UMS

W piątkowy wieczór w Polskiej Filharmonii Kameralnej odbyła się sopocka Gala Sportu. Podczas uroczystości uhonorowano najlepszych sopockich sportowców, drużyny, a także przyznano tytuł Mecenasa Sportu 2015.

Fotobank.pl/UMS
Fotobank.pl/UMS

„Rzucam wyzwanie, czy jest drugie takie miasto jak Sopot, 36 tysięczne, które mogłoby się pochwalić 5 olimpijczykami? ” – pytał prezydent Sopotu Jacek Karnowski otwierając Galę. „Jestem z Was dumny, z Waszej pracy i trudu i z tego, że przynosi ona tak spektakularne efekty. Inwestowanie w sport, w dobre drużyny i sportowców daje efekty. Nie bez przyczyny Sopot jest jednym z niewielu miast, gdzie w przeliczeniu na mieszkańca wydaje się najwięcej na sport i kulturę. To procentuje. Cieszę się, że powstają w mieście kolejne obiekty sportowe, może niech nie będą to już kolejne, nowe kluby, bo przestanie nas stać na ich utrzymanie” – żartował Prezydent. „Liczę, że nowy sopocki klub tenisowy wkrótce odzyska dawny, niestety w ostatnich latach utracony blask i będzie kuźnią doskonałych tenisistów. Mamy doskonałe warunki, bazę na wysokim poziomie, która wierzę, że niebawem wzbogaci się o nową halę dla rugbystów i lekkoatletów” – wymieniał Karnowski.

Następnie zostały uroczyście wręczone nagrody.

Tytuł Sportowca Roku otrzymali ex aequo:

Marcin Stefański (Trefl Sopot). Choć wysoki, gra na pozycji niskiego skrzydłowego, zawodnik Trefla Sopot, a od 2009 roku, niekwestionowany kapitan drużyny seniorów, grający z determinacją i poświęceniem zawsze do końca meczu. Nieradko wbrew przeciwnościom. Dobry duch drużyny, który potrafi swoim entuzjazmem zapalić członków zespołu, a energią mógłby zasilić całe Pomorze. Społecznik, organizator „Streetballa”, zaangażowany w szkolenia młodych adeptów koszykarstwa. Radny Miasta Sopotu, aktywnie działający na rzecz promocji i realizacji budżetu obywatelskiego. Wrażliwy na krzywdę i niesprawiedliwość.

i Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników windsurfingu olimpijskiego w Polsce. W tym roku zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot obronił tytuł wywalczony na Pucharze EUROSAF w Medemblik oraz zdobył złoty medal Mistrzostw Europy olimpijskiej klasy RS:X.

Drugie miejsce zajął Patryk Dobek (SKLA), trzecie Marcin Wilczuk (Ogniwo Sopot).

Wśród kobiet, tytuł ten przypadł Angelice Cichockiej (SKLA). Najbardziej utytułowana polska zawodniczka ostatnich lat biegająca na średnich dystansach (800m i 1500m). W 2015 roku została halową wicemistrzynią Europy. Ponadto zdobyła srebrny i brązowy medal podczas Mistrzostw Świata Sztafet oraz brązowy medal podczas Światowych Igrzysk Wojskowych. Jedną z niewielu zawodniczek w Europie, które mogą pochwalić się rekordem życiowym na 800m poniżej dwóch minut.

Kolejne miejsca Małgorzata Białecka (SKŻ) i Katarzyna Zaroślińska (PGE Atom Trefl Sopot).

Drużynowo, najlepsze okazały się, również ex aequo: siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot. W sezonie 2014/2015 PGE Atom Trefl Sopot dalej zajść już nie mógł. Klątwa Pucharu Polski została zdjęta i było to pierwsze trofeum tego typu, jakie zawędrowało do klubowej gabloty. Po Pucharze Polski sopocianki doszły także do finału drugiego najbardziej prestiżowego turnieju w Europie, Pucharu CEV. Kilka tygodni później „srebro” otrzymane po tym właśnie finale przyciągnęło drugie „srebro”, tym razem z rozgrywek ligowych. Atomówki znacząco poprawiły, więc rezultaty z wcześniejszego sezonu oraz Ogniwo Sopot: Drużyna osiąga coraz większe sukcesy: po zajęciu  IV miejsca w ekstralidze w sezonie 2014-15 (czerwiec 2015), zespół zdobył Wicemistrzostwo Polski w olimpijskiej odmianie – rugby 7-osobowym (lipiec 2015, Gniezno) oraz brązowe medale w Mistrzostwach Polski na Plaży (sierpień 2015, Sopot). W obecnym sezonie drużyna Ogniwa spisuje się bardzo dobrze zajmując po rundzie jesiennej 4 miejsce i ma wielkie szanse na awans do Grupy Mistrzowskiej ekstraligi i walkę o medale. Coraz większa liczba zawodników Ogniwa występuje w reprezentacji Polski. Kolejne miejsca to Uczniowski Klub Sportowy 7 Trefl Sopot, trzecie – NAVIGO A-Class Sailing Team.

Mecenasem Sportu Roku 2015 została firma PGE Polska Grupa Energetyczna. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu tego sponsora, sopockie siatkarki nieprzerwanie kontynuuje passę medalową w lidze polskiej, a także solidnie i z sukcesami reprezentuje nasze Miasto oraz kraj na arenach krajowych i międzynarodowych.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Lorenzo Micelli z PGE Atom Trefl Sopot oraz Krzysztof Szałach (SKLA) (Trener Roku), Magdalena Damaske z PGE Atom Trefl Sopot (Młodzieżowa Sportsmenka Roku) i Grzegorz Kulka z Trefla Sopot (Młodzieżowy Sportowiec Roku).

Za najlepszą sportową imprezę minionego roku uznano eventy: Międzynarodowe Oficjalne Zawody w Skokach przez Przeszkody CSIO 5 gwiazdkami 2015 oraz Sopot Beach Rugby. W kategorii imprez rekreacyjnych jako najlepsze uznano Bieg Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Część artystyczną uroczystości uświetnił występ zespołu Gitarowego Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie pod kierownictwem Ryszarda Szymaszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.