Fot. Wojciech Kowalski/UG

Dr Bożena Bruhn-Olszewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyła w programie „Jaka to melodia?”,  dystansując rywali. Specjalny odcinek programu, który odbył się w niedzielę, 17 stycznia, był okazją do promocji badań naukowych i osiągnięć młodych, zdolnych.

Fot. Wojciech Kowalski/UG
Fot. Wojciech Kowalski/UG

W specjalnym odcinku programu „Jaka to melodia?” udział wzięli dr Bożena Bruhn-Olszewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Grzegorz Węgrzyn prorektor ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego, który kibicował pani doktor z widowni.  Niedzielny odcinek specjalny programu „Jaka to melodia?” został wyemitowany w programie pierwszym TVP 17 stycznia o godz. 18.30.

Rywalami reprezentantki UG byli Monika Dudek-Dziworska, projektantka mody m.in. okazjonalnych sukienek i sukien ślubnych oraz sierż. pchor. inż. Damian Frąszczak z Wojskowej Akademii Technicznej,  jeden z twórców nowoczesnego systemu teleinformatycznego iSULIN, który analizuje poziom glikemii wraz z innymi parametrami medycznymi.

Tym razem jednak program był nie tylko tradycyjną, muzyczną rywalizacją, ale i okazją do promocji badań naukowych.  Dr Bożena Bruhn-Olszewska zaprezentowała swoje badania, związane z tak zwanym zespołem stopy cukrzycowej oraz poszukiwaniem markerów genetycznych, które powodują, że niektóre osoby cierpią na tę chorobę. Wczesne wykrywanie zwiększałoby szanse zapobiegania bądź wyleczenia. Prof. Grzegorz Węgrzyn opowiedział o badaniach nad wynalezieniem leku na rzadką chorobę genetyczną Sanfilippo. To wielki sukces,  który jako pierwszy w świecie osiągnął zespół pana profesora. Lek jest w ostatniej fazie badań klinicznych, które zakończą się w 2017 roku.

– Naukowiec wciąż kojarzy się szerokiemu gronu z osobą poważnego, ponurego starszego pana albo introwertycznego młodzieńca oderwanego od rzeczywistości. Swoim udziałem w programie rozrywkowym chcieliśmy  przełamać ten  stereotyp i pozytywnie połączyć  naukę z zabawą – wyjaśnia udział naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego w programie  prof. Grzegorz Węgrzyn.

Program „Jaka to melodia?” to popularny teleturniej o tematyce muzycznej emitowany przez TVP1 od 1997 roku, realizowany na licencji amerykańskiego formatu „Name That Tune”. Prowadzącym program jest piosenkarz, aktor i dziennikarz radiowy Robert Janowski. Zawodnicy mają za zadanie rozpoznać na czas utwory muzyczne i podać ich tytuły. Zmaganiom uczestników towarzyszy doping zgromadzonej w studiu publiczności, a także krótkie występy znanych artystów z Polski i zagranicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.