fot. KMP w Słupsku

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Od ubiegłego roku obowiązują przepisy mówiące o tym, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku przypominając o tym obowiązku wręczali pieszym odblaski zwracając uwagę, iż ten element może ocalić życie wielu osób.

fot. KMP w Słupsku
fot. KMP w Słupsku

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci wydziału ruchu drogowego ze Słupska apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi. Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego przeprowadzili w zeszłym tygodniu działania ukierunkowane tym razem na pieszych. Przepisy ruchu drogowego nakładają obowiązek noszenia elementów odblaskowych na wszystkich pieszych, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Mundurowi wręczali zarówno pieszym jak i rowerzystom opaski odblaskowe oraz kamizelki. Za każdym razem uświadamiali, że elementy te umieszczone w odpowiedni sposób na odzieży mogą ocalić życie ich oraz innych osób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek noszenia elementów odblaskowych dotyczy wszystkich pieszych, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano także wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.