Pomnik Chrystusa Zbawiciela ustawiony na placu Kardynała Wyszyńskiego w Bytowie stoi nielegalnie – twierdzi konserwator zabytków i domaga się jego usunięcia. Czasowe pozwolenie wygasło z końcem września tego roku.

– Pomnik na tym placu nie powinien stać – mówi Zdzisław Daczkowski, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku. – Zezwoliłem na czasowe jego ustawienie, ale w planach przebudowy rynku tego pomnika nie ma, więc powinien być przeniesiony.

Pomnik został ustawiony w 2000 roku. Inicjatorem budowy był bytowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Postawiono go z datków, na które składała się większość mieszkańców miasta.


– Konserwator zabytków wydał zezwolenie na 10 lat, a potem miał być on przeniesiony na plac św. Katarzyny – mówi Jerzy Barzowski, były burmistrz, za kadencji którego ustawiono pomnik. – Na placu jednak stanął pomnik papieża Jana Pawła II. Miejsce było więc już zajęte. Burmistrz Ryszard Sylka miał cztery lata, aby załatwić zezwolenie na obecną lokalizację pomnika. W ubiegłym roku padła propozycja, by pomnik przenieść w przeciwległy róg placu. Na to nie zgodzili się inicjatorzy budowy.

– Pomnik powinien pozostać w tym miejscu, gdzie stoi – twierdzi Maria Prondzińska, była przewodnicząca ZKP. – Co za problem, aby zwrócić się do konserwatora o przedłużenie pozwolenia.

– Przeniesienie pomnika to delikatna sprawa. Poczekajmy na przebudowę rynku. Wówczas wszystko się wyjaśni – zapewnia burmistrz. A konflikt trwa.

1 KOMENTARZ

  1. Jestem mieszkańcem Bytowa mam 26 lat ,ale 4 lata nie byłem w domu.
    Aktualnie przebywam w Warszawie , a tu takie rzeczy ,najpierw w stolicy Krzyż przeszkadza , a teraz sam Chrystus….śmiechu warte , wstydzę się za moje rodzinne miasto :(((

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.