fot. racibo / CC / Panoramio

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To oceny wyjątkowe i rzadko przyznawane – wśród kilkuset uczelni w Polsce może się nimi poszczycić tylko kilkanaście.

fot. racibo / CC / Panoramio
fot. racibo / CC / Panoramio

Jest to już trzecia wyróżniająca ocena PKA dla Uniwersytetu Gdańskiego – poprzednie otrzymały Wydział Oceanografii i Geografii oraz kierunek biotechnologia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed.

Aby uzyskać wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej oceniana jednostka/wydział czy kierunek musi spełniać ponadstandardowe wymagania dotyczące kształcenia i prowadzenia badań naukowych. Warto zauważyć, że jest to już trzecia wyróżniająca ocena PKA dla Uniwersytetu Gdańskiego – poprzednie otrzymały Wydział Oceanografii i Geografii oraz kierunek biotechnologia na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Odbierając wyróżnienie Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podkreślił, że jest to kolejny dowód, iż Uniwersytet Gdański jest miejscem kształcenia studentów na najwyższym poziomie, nieustępującym największym uczelniom w Polsce i Europie.

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najlepszych wydziałów w Polsce – lokuje się w ścisłej czołówce rankingu jednostek ocenianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uzyskując – najwyższą kategorię – kategorię „A” – w ocenie parametrycznej (to ocena warunków kształcenia i jakości badań naukowych w jednostkach). Wydział kształci interdyscyplinarnie oraz międzywydziałowo na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach chemia i ochrona środowiska. Doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna stawia na innowacyjność i nowoczesność, tak by kształcenie studentów odbywało się w powiązaniu z zawodową praktyką, a zajęcia laboratoryjne przedstawiały praktyczne zastosowania, wykorzystywane między innymi w przemyśle i medycynie. Atutem absolwentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na rynku pracy jest przede wszystkim bardzo dobre przygotowanie do pracy w laboratoriach chemicznych i farmakologicznych, w działach marketingu i sprzedaży koncernów chemicznych oraz farmaceutycznych, a także w wielu laboratoriach, instytucjach oraz urzędach związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska.

Wydział Chemii UG prowadzi bardzo szeroką współpracę międzynarodową z kilkudziesięcioma ośrodkami naukowymi na całym świecie, co wpływa na wysoką jakość prowadzonych na wydziale badań. Są to miedzy innymi badania z zakresu projektowania, syntezy i oczyszczania związków chemicznych o potencjalnej aktywności biologicznej i farmakologicznej, analityki i oceny chemicznych zagrożeń środowiska oraz technologii ich usuwania, a także chemii teoretycznej i obliczeniowej.

Światowy poziom prowadzonych badań naukowych i kształcenia możliwy jest dzięki znakomitej kadrze oraz nowoczesnej infrastrukturze. W 2013 roku Wydział Chemii UG zyskał nową siedzibę wybudowaną w Bałtyckim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, w ramach projektu „Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Kompleks obiektów wchodzących w skład nowej siedziby Wydziału Chemii, to zintegrowany zespół budynków o przeznaczeniu dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz warsztatowo-magazynowym. Całkowita powierzchnia nowej siedziby wynosi 28 572 m², na którą składają się nowoczesne laboratoria naukowo-badawcze oraz dydaktyczne, sale seminaryjno-wykładowe oraz zespoły audytoriów. Nowoczesna infrastruktura zespołu audytoryjnego pozwala na organizację wielosesyjnych konferencji. Uruchomiona została hala technologiczna, w której można prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej i środowiskowej. Istotnym elementem inwestycji jest przestrzeń dla ogólnouczelnianych pracowni pomiarów fizykochemicznych, możliwych dzięki zgromadzeniu nowoczesnej aparatury badawczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.