fot. Fundacja Indygo

Wczoraj w Słupsku spotkali się lokalni pasjonaci historii, aby wziąć udział w Debacie Oksfordzkiej, teza debaty brzmiała: Czy współczesne społeczeństwo byłoby gotowe wziąć udział w Powstaniu? Powstały dwie drużyny propozycji i opozycji. Obie drużyny miały za zadanie przekonanie publiczności do swoich racji.

fot. Fundacja Indygo
fot. Fundacja Indygo

Debata odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomysłodawcą i organizatorem debaty była Fundacja Indygo.

W drużynie „ZA” tezą znaleźli się: Marcin Urbaniak (pasjonat historii), Anna Świętochowska (dyrektor Wydziału Kultury, UM Słupsk) oraz Łukasz Kotusiewicz (historyk). Po drugiej stronie tezy „PRZECIW” zasiedli: Kamil Bierka (student historii – Akademia Pomorska), Arkadiusz Kawałko (historyk) oraz Dominik Bikowski (pasjonat historii).

fot. Fundacja Indygo
fot. Fundacja Indygo

Strona „ZA” tezą powoływała się głównie na argumenty związane z poprzednimi powstaniami. Drużyna „PRZECIW” podawała argumenty związane z brakiem patriotyzmu wśród młodzieży oraz względami ekonomicznymi współczesnego społeczeństwa.

– Zawodnicy znaleźli się w poszczególnych drużynach losowo, niekoniecznie z własnym sumieniem – mówił Jacek Szuba, prezes Fundacji Indygo. – Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w debacie oraz publiczności – dodał.

– Ja zgadzam się z argumentacją drużyny przeciwnej. Względy gospodarcze oraz ekonomiczne odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego społeczeństwa – mówił po debacie Marcin Sałata, marszałek słupskiej Debaty Oksfordzkiej.

Stosunkiem głosów jury 2:1 wygrała drużyna „ZA” tezą. Większość publiczności opowiedziała się także po stronie „ZA”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.