poniedziałek, 25 września, 2023
Strona główna Tagi Powstanie Warszawskie

Tag: Powstanie Warszawskie

Czy współczesne społeczeństwo byłoby gotowe wziąć udział w Powstaniu? Debata Oksfordzka...

Wczoraj w Słupsku spotkali się lokalni pasjonaci historii, aby wziąć udział w Debacie Oksfordzkiej, teza debaty brzmiała: Czy współczesne społeczeństwo byłoby gotowe wziąć udział w Powstaniu? Powstały dwie drużyny propozycji i opozycji. Obie drużyny miały za zadanie przekonanie publiczności do swoich racji.

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz, co będzie się działo w...

1 sierpnia będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W mieście odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących obchodom 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Honorowy Patronat nad słupskimi uroczystościami objęło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zwalczmy historyczny Warszawocentryzm

Doświadczenia historyczne Warszawy zdominowały polską pamięć o II wojnie światowej. Taka postawa dotyczy nie tylko mieszkańców stolicy, ale również osób pochodzących z innych regionów Polski.

1 sierpnia 1944 roku. Wspomnienia uczestniczki Powstania Warszawskiego

W tym roku przypada 70. rocznica zbrojnego wytopienia warszawiaków przeciwko niemieckiemu okupantowi. Publikujemy wspomnienia opisane tuż po powstaniu przez Barbarę Kropielnicką ps. „długowłosa”, sanitariuszkę Batalionu „Zośka”.

Bohaterom Powstania Warszawskiego

W tym roku przypada 70-ta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie wybuchło po kilku latach przygotowań. Nie było dla niego alternatywy. Stalin oskarżał AK o bierność w walce z Niemcami. Powstanie było naszą wielką narodową bitwą o niepodległość!

Tam nas wyprowadzono na egzekucję… Spotkanie z uczestniczką Powstania Warszawskiego

W tym roku przypada 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji grupa wolontariuszy Każde Dobre Serce Słupsk zorganizowała spotkanie z uczestniczką tamtych wydarzeń Barbarą Kropielnicką.

Legendarny cichociemny kończy dziś 100 lat!

Stefan Bałuk, jeden z ostatnich żyjących cichociemnych kończy dziś 100 lat. Był uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku oraz brał udział w powstaniu warszawskim jako jeden z 89 cichociemnych. Od 2006 roku generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

Stwórz komiks o Powstaniu Warszawskim i zgarnij 1.500 euro

Rozpoczyna się nowa edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie fabularyzowanego, "pełnometrażowego" komiksu o Powstaniu w formie liczącego 46 lub 54 strony albumu. Premiera zwycięskiej pracy odbędzie się w ramach przyszłorocznych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wciąż żywe w pamięci mieszkańców Słupska

Jak co roku w tym pamiętnym dla wszystkich dniu odbyły się uroczystość pod pomnikiem Powstańców Warszawskich, składanie wieńców, salwa honorowa oraz Msza św. PRzygotowano rónież atrakcyjną inscenizację historyczną.

Czy powstanie warszawskie było „obłędem”?

Czy powstanie warszawskie było „obłędem”, a Polska stała się ofiarą naiwności rządu emigracyjnego w Londynie? Rozmawiamy z Piotrem Zychowiczem, autorem głośnej książki „Obłęd '44”.
2,137FaniLubię
303ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Fot. Karol Stańczak

Rozpoczął się 763. Jarmark św. Dominika

Przez trzy tygodnie miastem rządzić będą kupcy i artyści. W Śródmieściu Gdańska staną setki kramów i stoisk gastronomicznych. Na odwiedzających będzie czekała też Uliczka...