fot. gk

Słowiński Park Narodowy serdecznie zaprasza wypoczywające nad Bałtykiem dzieci i młodzież do udziału w bezpłatnych warsztatach organizowanych w ramach XVI edycji Kampanii „Czyste Plaże”. Pomysłodawcą i realizatorem tej akcji jest Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach „RECAL”, która wraz z partnerami współorganizującymi kampanie tworzy Koalicje Czystych Plaż, do której należy również Słowiński Park Narodowy.

fot. gk
fot. gk

Głównym celem kampanii która jest organizowana już od 2000 roku jest upowszechnienie wiedzy na temat recyklingu, racjonalnej gospodarki odpadami i ich selektywnej zbiórki, a także zwiększenia świadomości młodych ludzi na problem zanieczyszczenia naszego wybrzeża. Udział w akcji jest bardzo atrakcyjną formą aktywnego spędzenia czasu. W trakcie warsztatów dzieci i młodzież będą miały możliwość uświadomienia sobie że mają realny wpływ na nasze otoczenie, a także wyrobienia w sobie nawyku segregacji odpadów.

Program warsztatów obejmuje w zależności od preferencji grupy tylko prezentację multimedialną na temat recyklingu (trwającą ok. 30 min.) lub prezentację i warsztaty terenowe – zbiórka puszek na plaży w Obwodzie Ochronnym Rąbka lub Smołdziński Las. Zajęcia teoretyczne przeprowadzane będą przez pracownika Parku w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie lub filii Muzeum w Rąbce. Istnieje również możliwość uczestnictwa w lekcji muzealnej w oparciu o ekspozycję Muzeum po uprzednim wykupieniu biletu wstępu w cenie 0,50 zł/os. plus wniesieniu opłaty 25 zł za przewodnika po muzeum. Dodatkowo płatny jest również udział w zajęciach na ścieżkach edukacyjnych i szlakach (koszt zgodny z cennikiem zajęć).

Zajęcia terenowe w Obwodzie Ochronnym Smołdziński Las trwające ok. 2 godz., rozpoczynają się od przybycia grupy na parking w Czołpinie (teren byłej jednostki wojskowej). Uczestnicy przejdą szlakiem niebieskim do zejścia na plażę przy tzw. Czerwonej Szopie. Następie grupa zostanie podzielona na kilkuosobowe zespoły, które poruszając się po plaży (pasie mierzącym ok. 2 km w obie strony od zejścia), będą zbierać aluminiowe puszki do specjalnych worków. Na zakończenie warsztatów uczestnikom zostaną wręczone gadżety przygotowane przez organizatora i fundatora kampanii – Fundację „RECAL”.

Zajęcia terenowe w OO. Rąbka rozpoczynają się na placu przy kasie SPN, skąd pod opieką pracownika Parku grupa przejdzie czarnym szlakiem do plaży. Uczestnicy podzielą się na mniejsze zespoły i poruszając się po plaży, będą zbierać aluminiowe puszki. Zajęcia kończą się podsumowaniem efektów pracy i wręczeniem upominków ufundowanych przez Fundację „RECAL”.

Grupy uczestniczące w Kampanii „Czyste Plaże” otrzymują pisemne zezwolenie Dyrektora Parku na wstęp do SPN w dniu warsztatów. Zgodnie z Regulaminem udostępnienia SPN w celach edukacyjnych, od uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z Dyrektorem SPN nie pobiera się opłat za wstęp do Parku. Osoby dorosłe ponoszą opłatę za wstęp w wysokości 50% stawki ustalonej przez Dyrektora SPN, tj. 3 zł. Zezwolenie umożliwia realizację indywidualnych zajęć przyrodniczych, dostosowanych do zainteresowań i oczekiwań grupy na terenie Obwodów Ochronnych: Smołdziński Las i Rąbka.

Warsztaty prowadzone będą w terminie 13 lipca – 21 sierpnia br. przez pracowników Działu Edukacji. W celu rezerwacji terminu zajęć organizatorzy proszą o kontakt pod numerem tel. 59 84 89 131 lub 59 84 89 117, a następnie przesłanie faksem nr 59 81 17 509 lub pocztą elektroniczną sekretariat@slowinskipn.pl formularza zgłoszeniowego (załącznik poniżej).

Opłaty parkingowe za autokar: Czołpino 16 zł/dzień, Rąbka 9 zł/godz.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania: kampania „Czyste plaże”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.