Fot. J. Bogdan

22 marca w Sulęczynie Kaszubi obchodzili 777. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. Padł kolejny rekord w jednoczesnej grze na akordeonach z udziałem 346 muzyków.

Fot. J. Bogdan
Fot. J. Bogdan / kaszubi.pl

Uroczystości w Sulęczynie związane były z obchodami Dnia Jedności Kaszubów. Wydarzenie organizowane jest od 12 lat, co roku w innym zakątku regionu, na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, pochodzącej z bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku.

Tradycyjnie obchody Dnia Jedności Kaszubów rozpoczęła uroczysta msza święta z elementami w języku regionalnym. Po nabożeństwie Kaszubi przemaszerowali w barwnym korowodzie do gmachu miejscowej szkoły podstawowej. Tu oficjalnego otwarcia imprezy w imieniu organizatorów dokonali wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza i prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Zobacz: Fotorelacje na www.kaszubi.pl >>

Przez cały dzień w sulęczyńskiej podstawówce można było posłuchać ludowych kapel, skosztować przysmaków kuchni regionalnej, obejrzeć rękodzieła pomorskich artystów, rzemieślników i hafciarzy, czy zagrać w kaszubską baśkę.

Od 10 lat głównym punktem imprezy jest bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. W tym roku na imprezę przybyło aż 346 muzyków, którzy wykonując dwie znane kaszubskie melodie, pod batutą Pawła Nowaka, pobili ubiegłoroczny rekord z Sierakowic. Główny dyrygent przygotował też wystawę swojej kolekcji akordeonów, na której zaprezentował kilkadziesiąt instrumentów pochodzących z różnych zakątków Europy oraz innych części świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.