sobota, 8 maja, 2021
Strona główna Tagi Sulęczyno

Tag: Sulęczyno

Kaszubi pobili rekord w Sulęczynie

22 marca br. w Sulęczynie Kaszubi obchodzili 777. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o naszym regionie. Padł kolejny rekord w jednoczesnej grze na akordeonach z udziałem 346 muzyków.

Dzień Jedności Kaszubów w Sulęczynie

22 marca, po raz dwunasty odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów. Tym razem obchody są organizowane w Sulęczynie.

Główne obchody XII Dnia Jedności Kaszubów w Sulęczynie

22 marca br. odbędą się uroczystości związane z obchodami XII Dnia Jedności Kaszubów. W tym roku spotkamy się w Sulęczynie. Uroczystość upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 r., w której książę szczeciński został zatytułowany „księciem Kaszub”.

Niezwykłe wakacje na Kaszubach. Tym razem Sulęczyno

Jadąc do Sulęczyna od strony zachodniej, drogą z Bytowa do Kartuz, spostrzeżemy jak z każdym kilometrem niezwykle zmienia się ukształtowanie terenu. Nagle po obu stronach szosy raz po raz pojawiają się strome zbocza, porośnięte sosnowym lasem lub brzeziną i poprzecinane niewielkimi poletkami i łąkami. Droga jest tu kręta i pełna niespodzianek. Kilka kilometrów przed wsią po lewej stronie w dole widać "Parchowski Młyn". Po chwili, po prawej stronie szosy, zza drzew wyłania się olbrzymie jezioro Mausz, zaś wkrótce przez gęstwinę zieleni przedziera się rzeka Słupia, która tu płynie wartko jak górski potok. Chyba każdemu, kto tedy wędruje, przychodzi najpierw na myśl pytanie - skąd u licha wzięły się te góry? Tutaj właśnie, od zachodu, rozpoczyna się najpiękniejsza kraina regionu - Szwajcaria Kaszubska.

Kamienne kręgi w Węsiorach czyli kaszubskie Stonehenge

Na Kaszubach od kilku lat prawdziwym hitem turystycznym są kamienne kręgi w Węsiorach. Wielki rezerwat archeologiczny położony jest pięć kilometrów od Sulęczyna w sosnowym lesie nad jeziorem Długim. Warto wybrać się na spacer o każdej porze roku.

Kaszubi protestują przeciw odwiertom

Mieszkańcy gmin Sulęczyno i Stężyca nie zgadzają się na poszukiwanie gazu łupkowego na ich polach. Z tego powodu PGNiG ma problemy z pozyskaniem ziemi pod wiercenia i wstrzymuje prace na Kaszubach.

Festiwal Akordeonowy w Sulęczynie

Od wczoraj w Sulęczynie można posłuchać dźwięków akordeonu. A wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego, który potrwa do soboty 6 sierpnia.

Rywalizacja psich sprinterów

Lasy, jeziora i wzgórza - w tak malowniczej scenerii Zdunowic w gminie Sulęczyno rywalizowały psie zaprzęgi. Na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sprincie na Śniegu przyjechało ponad 40 ekip z całej Polski i jedna z Holandii.

Kto ma większą?

Najwyższą choinką w Polsce chwali się Warszawa – ma 27 metrów. Jednak niewiele mniejsze stanęły w Słupsku i Gdańsku – mierzą 22 i 24 metry i należą do najwyższych w kraju!
2,137FaniLubię
311ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Pomorze liderem szczepień przeciw Covid

Województwo pomorskie zajmuje pierwsze miejsce pod względem wykonanych szczepień przeciw Covid 19 w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. Według danych Ministerstwa Zdrowia wskaźnik dla naszego...