fot. policja

Mieszkaniec Słupska stracił 1700 złotych, które przelał na fałszywe konto oszustów tytułem rozliczenia energii elektrycznej. Policjanci przypominają, na co należy zwrócić szczególną uwagę i co każdy obywatel może zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

fot. policja
fot. policja

Możliwość korzystania z płacenia rachunków przez internet to duża wygoda, ale nie zachowując podstawowych zasad bezpieczeństwa, to również ryzyko utraty pieniędzy. Przekonał się o tym przedsiębiorca z powiatu słupskiego, który w ubiegłym tygodniu padł ofiarą oszustów.

Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją. Jak ustalili śledczy, pokrzywdzony pocztą otrzymał rachunek za zużycie energii elektrycznej.

– Sprawcy sfałszowali list, w którym zawarta była informacja o zmianie konta bankowego, na które należy przelać pieniądze za rozliczenie prądu. Pokrzywdzony chcąc uregulować należność przelał wskazana kwotę i stracił 1700 złotych – mówi Robert Czerwiński, rzecznik słupskiej policji. – W innym przypadku kolejny przedsiębiorca, który także otrzymał wezwanie do zapłaty ze wskazaniem numeru konta bankowego postanowił to sprawdzić. Kontaktując się z operatorem energii elektrycznej otrzymał informacje zwrotną, że spółka ani nie zmieniła numerów kont, na które należy uiszczać opłaty z tytułu zawartych umów, ani nie kierowała do klientów żadnych pism o zmianie numerów kont bankowych – dodaje rzecznik.

Policjanci zalecają ostrożność i radzą jak ustrzec się przed tego typu oszustwami :

  • w przypadku otrzymania takich pism rekomendujemy aby sprawdzić u operatora czy faktycznie dokonuje zmiany usługi,
  • kiedy otrzymasz rachunek ze energię elektryczną sprawdź i porównaj numer konta na swojej fakturze. NIE PŁAĆ OSZUSTOM!
  • upewnij się, że nie zostałeś oszukany i porównaj obecny rachunek z poprzednią fakturą,
  • zadzwoń pod numer operatora energii elektrycznej i uzyskaj szczegóły swojej umowy lub sprawdź osobiście w Biurze Obsługi Klienta.

Jeśli otrzymałeś fakturę, na której jest fałszywy numer konta, zgłoś ten fakt na Policję. Właściwą fakturę otrzymasz w Biurze Obsługi Klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.