fot. www.europarl.europa.eu

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 jest największym programem finansowym w historii regionu.

fot. www.europarl.europa.eu
fot. www.europarl.europa.eu

Co zostanie sfinansowane z funduszy europejskich? Po pierwsze gospodarka. Urząd Marszałkowski skoncentruje się na inwestycjach w projekty innowacyjne i te związane ze specjalizacjami regionu. Na ten cel przeznaczono ponad 314 milionów euro. Po drugie ochrona środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – ponad 335 miliony euro. Jednym z kluczowych elementów będzie wsparcie dla edukacji (m.in. przedszkolnej) oraz pomoc dla osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na takie projekty przeznaczono w sumie 631 milionów euro.

– Regularne spotkania specjalnego zespołu konsultacyjnego ds. RPO 2014-2020 rozpoczęły się już w sierpniu 2013 roku. Równocześnie zaczęliśmy pracę nad dziesiątkami dokumentów niezbędnych do przyjęcia i realizacji Programu. W tej chwili koncentrujemy się na przygotowaniu pierwszych konkursów, które ogłosimy w II kwartale tego roku. To zadanie wymaga prawdziwie tytanicznej pracy i ekwilibrystyki, bo działaliśmy i działamy w oparciu o zmieniające się projekty wytycznych i rozporządzeń – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Na czym polegają zmiany w stosunku do poprzedniego, Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013? Po pierwsze, województwo pomorskie ma 1 miliard euro więcej. W odróżnieniu od poprzedniej perspektywy, wsparcie w ramach nowego Programu będzie udzielane z dwóch funduszy strukturalnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ten sposób Urząd Marszałkowski zarządza pieniędzmi przeznaczonymi zarówno na infrastrukturę, jak i działania związane z edukacją czy wsparciem dla osób bezrobotnych. To znacznie ułatwi  planowanie powiązanych ze sobą przedsięwzięć.

Projekt Programu Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przesłał do Komisji Europejskiej w kwietniu 2014 roku. Od tego momentu wprowadzono do niego wiele poprawek. Od września do końca grudnia 2014 r. prowadzono bezpośrednie negocjacje w Warszawie i Brukseli.

Bardzo ważnym elementem nowego Programu jest możliwość koordynacji realizowanych projektów na obszarze kilku gmin lub powiatów. Samorządowcy będą musieli przygotować partnerskie przedsięwzięcia dla Trójmiasta i pozostałych, największych miast województwa.

Jedną z ważniejszych wprowadzonych zmian w nowym okresie programowania są tzw. ramy wykonania. Oznacza to, że Urząd Marszałkowski będzie musiał zrealizować konkretne cele (np. liczba miejsc opieki dla dzieci w wieku do 3 lat). Jeżeli zostaną osiągnięte, otrzymamy dodatkowe środki w ramach tzw. rezerwy wykonania.

Jak podkreśla marszałek Mieczysław Struk, nowy Regionalny Program Operacyjny będzie przełomowy. – Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży. Oceniając naszą pracę np. w 2024 roku nie będziemy się jedynie zastanawiać, czy mamy wystarczającą ilość dróg, ale nad tym jak fundusze europejskie pozwoliły nam włączyć region w europejską i światową konkurencję w branżach, które dla Pomorza są szczególnie ważne, np. IT – dodaje marszałek Struk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.