mat. prasowy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szczecinie oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie zapraszają na wernisaż wystawy ” Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”, który odbędzie się 16 stycznia o godz. 12.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. 

mat. prasowy
mat. prasowy

– Celem ekspozycji jest popularyzacja historii Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów i dorobku jego pierwszych gospodarzy – Słowian, w tym także Kaszubów. Nadmienić warto, iż na wystawie zaprezentowano wiele ciekawych, często nie istniejących w szerszej świadomości społecznej archiwaliów – mówi Beata Balcerzak ze słupskiej biblioteki.

Wystąpienia  gości:

  • dr Ryszard Stoltmann, Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Szczecinie „Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”
  • prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, Daniel Kalinowski „Najnowsze tendencje literatury kaszubskiej”
  • dr Bronisław Nowak „Kaszubi i Wendowie w Księstwie Pomorskim”

Na 20 planszach, które tworzą ekspozycję, zgromadzono informacje m.in. o najdawniejszych dziejach osadnictwa kaszubskiego na Pomorzu, o pierwszej pisemnej wzmiance dotyczącej Kaszub, czy też  o historii panowania dynastii Gryfitów. Jak podkreślił dr R. Stoltmann, szczególnie zależy mu na tym, by ekspozycję zobaczyła młodzież, by zwróciła uwagę choćby na kilka ciekawostek, które mogą spowodować głębsze zainteresowanie się historią Pomorza.

Wystawa pierwszy raz zaprezentowana została 14 maja 2011 roku podczas III Dnia Kaszubskiego zorganizowanego przez szczeciński oddział ZKP. Do tej pory ekspozycję można było obejrzeć m.in. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Sejmie RP, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Prezentowane na ekspozycji dokumenty archiwalne wybrali prof. Zygmunt Szultka i prof. Kazimierz Kozłowski z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz pracownicy Archiwum Państwowego w Szczecinie: dr Jan Macholak i dr Paweł Gut. Opracowanie graficzne wystawy przygotowała Katarzyna Łukasik. Poszczególne tablice opracowali: prof. Z. Szultka, dr P. Gut, I. Bańkowska, dr. M. Machałek i A. Łojko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.