mat. prasowy

Słupski Ośrodek Kultury, Muzeum Pomorza Środkowego, Restauracja “Anna de Croy” oraz Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej zapraszają do galerii w Restauracji „Anny de Croy” na wystawę malarstwa Elżbiety Bernackiej-Hanus zatytułowanej „Przebudzenie”. Wystawa będzie czynna do 15 stycznia .

mat. prasowy
mat. prasowy

,,Czuję,że to co robię ma sens ma jakąś wartość, w szczególności dla mnie. Właśnie…to jest moje…”

To słowa niezwykłej artystki, od lat tworzącej w zaciszu swojej smołdzińskiej pracowni. Bardzo się cieszę, że Ela Bernacka-Hanus zdecydowała się zaprezentować swoje oryginalne prace szerszej publiczności na wystawie indywidualnej. Na czym polega niezwykłość Eli Bernackiej Hanus? W największym skrócie na wielkiej pasji tworzenia i uporczywym trwaniu w malarstwie, na przekór trudnościom i obowiązkom życia codziennego. Ela jest absolwentką Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej, ale determinacji i poświęcenia dla malarstwa mógłby jej pozazdrościć niejeden z tzw. zawodowych artystów.

Obrazy artystki to wielce emocjonalne świadectwo zmagania się z prozaicznością życia. Jej ulubionym motywem jest pejzaż, drzewa w pejzażu, motyw symboliczny, obecny od dawien dawna w sztuce. Motyw ten ukazuje powiązania pomiędzy duchowością (niebo) a naturą (ziemia). To balansowanie między marzeniami a rzeczywistością, pragnieniami a prozą życia. Drzewa w tych obrazach symbolizują złożoność i trudy ludzkiego losu. Są symbolem przeżyć wewnętrznych, uczuć artystki, pejzażem jej duszy.

Mimo mocno ekspresyjnego wyrazu jest to malarstwo atrakcyjne formalnie. Wynika to z bardzo świadomego i dojrzałego doboru środków użytych przez artystkę. Zderzenie płaskiej płaszczyzny z fakturową materią organiczną buduje kontrasty i napięcia. Ela Bernacka Hanus to artystka obdarzona wielką intuicją malarską a jej odwaga w podejmowaniu ryzyka, poszukiwania nowych możliwości wyrazu budzi podziw. To malarstwo szczere, tą szlachetną szczerością której nie można mylić z naiwnością.

Malowanie jest sposobem poszukiwania przez obrazy prawdy sztuki i prawdy życia. Ela daje nam świadectwo swojej prawdy. To bardzo ważne i wartościowe doświadczenie. Obcowanie z jej twórczością to dla mnie wielka przyjemność i wzruszenie.

dr hab. Tomasz Milanowski Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.