fot. KMP Słupsk

Policjanci z Wielkiej Brytanii odwiedzili Komendę Miejską Policji w Słupsku. Wizyta gości z Anglii możliwa była dzięki obustronnej realizacji programu Leonardo da Vinci.

fot. KMP Słupsk
fot. KMP Słupsk

W skład delegacji angielskiej weszło czworo policjantów, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie w służbach mundurowych. Oprócz wizyty w słupskiej komendzie odwiedzili również inne jednostki policyjne województwa pomorskiego. Funkcjonowanie polskiej i angielskiej policji jak mówili sami, jest podobne, ale jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach”.

Wizytę w słupskiej komendzie Policjanci z Anglii rozpoczęli od spotkania z Komendantem Miejskim Policji w Słupsku mł. insp. Andrzejem Szaniawskim. Przy kawie rozmawiano o strukturze i specyfice służby policjantów w odniesieniu do aspektów bezpieczeństwa lokalnego.

Słupscy policjanci zaprezentowali gościom stanowisko kierowania, pomieszczenie dla osób zatrzymanych, oraz szereg innych atrakcji. Jedną z nich była niewątpliwie możliwość przyglądania się działaniom sztabowym pod nazwą „Słupia 2014”. Polegały one na koordynacji służb Policji, Straży Pożarnej, Służby Zdrowia oraz ewakuacji zagrożonych osób ze szpitala, w którym terroryści podłożyli ładunek wybuchowy.

W trakcie pobytu w Słupsku, policjanci z Anglii odwiedzili także jedno z miejscowych liceów ogólnokształcących z klasami o profilu policyjnym. Tam spotkali się z młodzieżą, z która dyskutowano o edukacji i przyszłości młodych Polaków. Ostatnim punktem wizyty gości były odwiedziny w placówce MOPR i Domu Pomocy Społecznej w Słupsku. Wizyta w Słupsku, pokazała angielskim gościom jak mówili „podobieństwa i różnice w codziennej policyjnej pracy oraz podejściu do spraw pomocy społecznej”.

Program Leonardo da Vinci

Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich (np. transfer punktów kredytowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET, narzędzia EUROPASS), a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego (np. europejskie  i narodowe ramy kwalifikacji  EQF / NQF czy europejskie systemy oceny jakości EQARF).

Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.

Źródło: leonardo.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.