fot. SOK

Rękoma instruktorów Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury, wolontariuszy ale też dzieci i okolicznych mieszkańców, na kulturalnym podwórku, powstaje gliniana rzeźba „Nasz wspólny dom”. W sobotę 27 września postument zapłonie żywym ogniem. Plenerowy wypał rzeźby to jedna z licznych atrakcji, które przygotowała Pracownia Ceramiczna podczas hucznych obchodów swojego 10-lecia. Wstęp wolny!

fot. SOK
fot. SOK

Oficjalne obchody radosnych urodzin Pracowni Ceramicznej rozpoczną się o godz. 14.00 w sobotę 27 września. Swoje refleksje i wspomnienia o Pracowni przedstawią osoby, które najbardziej zaangażowały się w idee powstania i funkcjonowania obiektu. Usłyszymy opowieści i anegdoty byłych i obecnych pracowników, dyrektorów i wielu innych ludzi z szerokiego grona związanych z Pracownią Ceramiczną. Zaraz po rozmowie otwarta zostanie wystawa prac uczestników zajęć.

Następnie wszyscy goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rękodzielniczych. Na kulturalnym podwórku, pod okiem instruktorów będzie można lepić z gliny, filcować, pomalować tradycyjne wzory słupskiej ceramiki oraz na chwilę zostać „archeologiem” poszukującym ceramicznych łupin.

Przez cały czas działać będzie „aleja twórców” gdzie lokalni artyści rękodzielnicy prezentować będą swoje wyroby. To znakomita okazja aby kupić niezwykłe i oryginalne precjoza, które ozdobią nasze domy albo staną się niezapomnianym prezentem dla bliskich.

Z czasem obchody staną się bardzo gorące, a to za sprawą Tomasza Wyganowskiego, który zaprezentuje na żywo wypał ceramiki techniką raku. To bardzo stara i niezwykle efektowna metoda utwardzania gliny, dokonywana we własnoręcznie stworzonych piecach, przy użyciu szybkiego ogrzewania i schładzania glinianych wyrobów. Efekty tak powstałych prac znacznie różnią się od tradycyjnego wypału, a dodatkowo pozwalają publiczności obejrzeć, ze szczegółami, proces tworzenia ceramiki z użyciem ognia.

Podczas obchodów 10-lecia Pracownia Ceramicznej nie może oczywiście zabraknąć tradycyjnej ceramiki słupskiej, której wyrobem, od czasu odnalezienia i rekonstrukcji zabytkowych naczyń słupskich, zajmuje się Pracownia Ceramiczna SOK. Aneta Kostka, na co dzień trudni się sztuką zdobienia ceramiki słupskiej, zdradzi niektóre z tajników swojej pracy, podczas pokazu malowania.

Tomasz Popławski, który na co dzień toczy słupską ceramikę odsłoni na chwilę swój warsztat ukazując, jak z kawałka bezkształtnej gliny powstają słupskie naczynia. Natomiast Karol Necel z Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, który przed laty podjął się trudu rekonstrukcji wzorów ceramiki słupskiej zaprezentuje swój autorski pokaz garncarski.

Podczas radosnych zabaw towarzyszyć nam będą piękne głosy słupskich solistek i solistów, znanych świetnie słupszczanom z koncertów Otwartej Sceny SOK.

Obchody potrwają aż do godziny 19.00, kiedy to nastąpi finał odsłonięcia ognistej rzeźby „Nasz wspólny dom” zbudowanej wspólnym wysiłkiem pracowników i wolontariuszy Pracowni Ceramicznej oraz okolicznych mieszkańców. Rzeźba wypełni się żywym ogniem, który ma nie tylko efektownie utrwalić glinę, z której powstała, lecz także pokazać, że dzięki „żarowi bijącemu z Pracowni Ceramicznej powstała trwała i piękna wspólnota ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.