fot. Urząd Miejski Słupsk

Do Słupska trafi jedna z najbardziej prestiżowych nagród na Starym Kontynencie. W sobotę, 6 września odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Europy 2014.

fot. Urząd Miejski Słupsk
fot. Urząd Miejski Słupsk

Nagroda Europy jest przyznawana od 1955 roku przez Radę Europy. Wyróżniane są w ten sposób miasta, które wnoszą duży wkład w promocję idei zjednoczonej Europy i budowanie mostów pomiędzy narodami. Jak dotąd tylko 71 europejskich miast może pochwalić się posiadaniem Nagrody Europy. Słupsk jest czwartym polskim miastem, które ją otrzymało.

Oficjalne wręczenie Nagrody odbędzie się w sobotę 6 września na Placu Zwycięstwa. Impreza związana z tym wydarzeniem rozpocznie się już w piątek.

O prestiżu Nagrody decydują bardzo wysokie kryteria oceny stosowane przez Radę Europy. Ponadto każdy pretendent do nagrody musi wykazać się konsekwencją w działaniach na rzecz rozwoju solidarności europejskiej. Aby ubiegać się o Nagrodę Główną, miasto musi otrzymać Dyplom Europy, Flagę Europy i Tablicę Europy (Słupsk zdobywał te nagrody kolejno w 1993, 1994 i 1997 r.). Są to dowody potwierdzające zaangażowanie miasta-pretendenta i jego mieszkańców na rzecz promocji wartości europejskich i idei jednoczącej się Europy.

Zdaniem Rady na szczególne uznanie Słupsk zasługuje za pionierski projekt Trójporozumienia Carlisle – Flensburg – Słupsk, który powstał 25 lat temu z inicjatywy Macieja Kobylińskiego, Prezydenta Miasta Słupska, organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie „Gwiezdny Krąg”, aktywną działalność promującą Słupsk w zakresie zagranicznej współpracy gospodarczej,  aktywności Prezydenta Słupska w Komitecie Regionów UE, współpracę młodzieży i placówek oświatowych z miastami partnerskimi, mnogość projektów kulturalnych realizowanych przy współpracy z miastami partnerskimi, wieloletnią współpracę z 10 miastami z Europy i Azji, aktywność Słupska w Nowej Hanzie, działalność Młodzieżowej Rady Miasta Słupska na arenie międzynarodowej oraz prowadzenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk.

Program:

piątek, 5 września 2014 roku (plac Zwycięstwa):

13.00 – 19.00 – Słupska Scena Młodych (występy słupskich przedszkolaków, wokalistów i zespołów muzycznych)

19.00 – 20.00 – Występ zespołu „Najlepszy Przekaz w Mieście”.

20.15 – 20.45 – Witkacy na Jaracza (rozwieszenie kolejnej siatki z reprodukcją obrazu Ignacego Stanisława Witkiewicza).

20.45 – 21.30 – Spektakl Plenerowy: „Kukier” (Park Kultury i Wypoczynku).

Sobota, 6 września 2014 roku

12.0013.30 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Słupsku, sala 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku.

14.15 – 14.45 – Uroczyste wręczenie Nagrody Rady Europy, plac Zwycięstwa.

14.45 – 16.30 – „Parada radości” ulicami miasta (Trasa parady: plac Zwycięstwa – Anny Łajming – Sienkiewicza – Grodzka – Mostnika – Dominikańska – Jagiełły – Plac Zwycięstwa)

16.30 – 21.00 – „Słupska noc przebojów” – koncerty: Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Black Balloon i Natalia Sikora.

21.00 – pokaz sztucznych ogni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.