fot. ministerstwo zdrowia

Funkcjonują już wszystkie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powstały przy wsparciu Programu Infrastruktura i Środowisko. Standard wyposażenia podniebnych służb ratunkowych klasyfikuje nas wśród ścisłej europejskiej czołówki. Infrastruktura i wyposażenie baz kosztowały ok. 70 mln zł.

fot. ministerstwo zdrowia
fot. ministerstwo zdrowia

Nowe bazy powstały w Łodzi, Suwałkach, Poznaniu, Kielcach, Krakowie, Gdańsku, Zielonej Górze i Wrocławiu. Kompleksowo zmodernizowano obiekty w Sanoku i Białymstoku. Powstała także Stacja Obsługi Technicznej w Szczecinie-Goleniowie. Infrastruktura i wyposażenie baz kosztowało ok. 70 mln zł.

Wszystkie obiekty są wyposażone i funkcjonują w oparciu o jednolite standardy. W nowych bazach śmigłowce są umieszczone na specjalnej platformie, z której wyjazd (po specjalnych szynach) trwa ok. minuty. Następnie helikopter może natychmiast startować, aby jak najszybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia. Bazy są wyposażone także m.in. w podziemne stacje paliw, pomieszczenia operacyjne i techniczne oraz system monitoringu.

Nowe hangary stwarzają możliwość przechowywania śmigłowców ratunkowych w komfortowych warunkach zarówno latem, jak i zimą. Jest to istotne z punktu widzenia zaawansowania technicznego ich wyposażenia, które jest zbliżone do norm karetki ratunkowej. Dzięki temu helikoptery zapewniają pomoc medyczną zgodną z dostępną wiedzą i obowiązującymi standardami medycznymi. Można w nich przeprowadzić wszystkie procedury z zakresu przedszpitalnej medycyny ratunkowej i czynności krytycznych, takich jak np. resuscytacja krążeniowa.

O wysłaniu śmigłowców na miejsce zdarzenia zawsze decyduje dyspozytor medyczny – na podstawie stanu poszkodowanych, lokalizacji i czasu dotarcia zespołów ratownictwa medycznego. Załoga startuje maksymalnie 3 minuty od przyjęcia zgłoszenia.

Źródło: mz.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.