fot. MBP Słupsk

Grupa seniorów „Aktywny senior” skupiona przy słupskiej Bibliotece wybrała się w wycieczkę po Szwajcarii Kaszubskiej.

fot. MBP Słupsk
fot. MBP Słupsk

Pochmurny i deszczowy poranek nie zniechęcił grupy seniorów „Aktywny senior” skupionych przy Filii nr 6, do wspólnego wędrowania. Z samego rana, wszyscy zjawili się w umówionym miejscu gotowi wyruszyć w trasę.

Naszym celem była Szwajcaria Kaszubska, tak nazywany jest Kaszubski Park Krajobrazowy. Legenda głosi, że kiedy pan Bóg tworzył ziemię zapomniał o Kaszubach. Upomniał się o nią anioł i kraina została obdarzona wszystkim, co najlepsze. Wspaniałymi sosnowymi i liściastymi lasami, wzgórzami i dolinami, malowniczymi jeziorami, rzekami, morzem z wydmami, klifem i piaszczystymi plażami. Zachęceni legendą postanowiliśmy to sprawdzić.

fot. MBP Słupsk
fot. MBP Słupsk

Pierwszy na naszej trasie był Szymbark. To miasto, które rokrocznie ściąga tłumy turystów. Głównie za sprawą domu do góry nogami, który naprawdę stoi na dachu zamiast na fundamentach. Krótki pobyt w tym osobliwym miejscu powoduje zaburzenie zmysłu równowagi. Wszyscy sprawdziliśmy i potwierdzamy.

Ponadto można tu obejrzeć bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Podczas zwiedzania turyści „przeżywają” bombardowanie, gasną lampy i rozlega się huk wystrzałów i świst bomb i kul. W skansenie można też zobaczyć najdłuższą deskę świata oraz stojący nieopodal pociąg, którym transportowano zesłańców na Syberię.

fot. MBP Słupsk
fot. MBP Słupsk

Kolejnym etapem wycieczki były ogrody botaniczne w Gołubiu. Łączna powierzchnia ogrodów to około 3,68 ha. Zbiory roślinne podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszarami występowania na Ziemi. Jest to niewątpliwie osobliwe miejsce godne polecenia.

Na trasie naszej wycieczki był zamek krzyżacki w Bytowie z przełomu XIV/XV w. Niegdyś pełnił rolę siedziby administracji zakonnej, strażnicy grancznej i zajazdu dla rycerstwa podróżującego do Malborka. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do zakładów porcelany „Lubiana”.

 Alina Jasiocha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.