Kongres Współpracy Lokalnej w Ustce to było kolejne spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek dwóch sektorów, poświęcone zagadnieniom zlecania zadań. Nowa jakość we wzajemnych relacjach administracji publicznej i organizacji pozarządowych to główne założenia Modelu Kontraktowania Usług Społecznych, wokół którego zbudowany był tegoroczny program kongresu.

W ramach projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji”, gmina Ustka oraz 16 innych Jednostek Samorządu Terytorialnego w kraju, testuje innowacyjny Model Kontraktowania Usług Społecznych. Ze względu na to jak istotne w Modelu jest partnerstwo i zaangażowanie, jest on jednym z najnowocześniejszych stylów współpracy stosowanych obecnie w dojrzałych demokracjach i niewątpliwie pierwszym tak kompleksowym w Polsce.
– Ogromnie się cieszę, że Ustka, nie bez przyczyny nazwana Letnią Stolicą Polski, jest gospodarzem II Kongresu Współpracy Lokalnej. To prestiżowe przedsięwzięcie odbywa się w ramach Projektu Innowacyjnego „Od partnerstwa do kooperacji” i współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej. Nasze Miasto jest jedną z 17 jednostek Samorządu Terytorialnego, które miały możliwość wdrożyć innowacyjny Model Kontraktowania Usług Społecznych – mówił Jan Olech, burmistrz Ustki.
II Kongres Współpracy Lokalnej w Ustce był objęty honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Związku Miast Polskich oraz Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych Splot. Podczas sesji plenarnej podzielonej na dwa panele: ustrojowy i pozarządowy, poruszone zostały tematy zlecania zadań, ich jakości i rozliczania w kontekście nowelizacji prawa oraz efektywności ekonomicznej i społecznej. Odbyły się również panele dyskusyjne i warsztaty dotyczące m.in. poszczególnych typów zlecania zadań proponowanych w Modelu oraz obszarów, których dotyczą.