GK

Mowa o pacjentce ze Słupska, która przez nieuwagę personelu podczas operacji, omal nie straciła życia. Do słupskiego sądu wpłynął właśnie akt oskarżenia przeciwko czworgu pracownikom szpitala, którzy nieumyślnie narazili życie jednej z pacjentek.

GK
GK

Do zdarzenia doszło w szpitalu w Ustce na oddziale ginekologiczno – położniczym. Podczas operacji dwóch lekarzy i dwie instrumentariuszki omal nie doprowadzili do śmierci pacjentki.

– Podczas operacji w jamie brzusznej pacjentki pozostawiono jeden z gazików. To doprowadziło do stanu zapalnego w organizmie i konieczności usunięcia jednej nerki. Biegli jednoznacznie stwierdzili, że błąd personelu naraził życie pacjentki – mówi Renata Krzaczek – Śniegocka, z-ca prokuratora rejonowego w Słupsku.

Choć policzenie po operacji wszystkich gazików było obowiązkiem instrumentariuszki, prokuratura oskarżyła o narażenia życia pacjentki czworo osób prowadzących operację.

– W tym przypadku odpowiedzialność jest zbiorowa. Choć personel odpowiada podczas operacji za różne czynności, za finalny efekt operacji wszyscy ponoszą taką samą odpowiedzialność – wyjaśnia Renata Krzaczek – Śniegocka.

Ryszard Stus dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku, któremu podlega ustecka część szpitala, był przez lata rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. W swojej karierze wielokrotnie występował przeciwko lekarzom, którzy swoimi błędami rujnowali zdrowie pacjentów. – Nie można bezmyślnie bronić błędu lekarza, bo to uderza w całe środowisko – mówi Ryszard Stus.

W przypadku feralnej operacji w Ustce dyrektor szpitala nie kwestionuje, że poszkodowanej pacjentce należy się finansowe zadośćuczynienie. Mimo to, w tym przypadku Ryszard Stus staje jednak po stronie personelu, który przeprowadził operację.

– W polu operacji nasączony krwią gazik jest bardzo trudny do zauważenia. Gdy dochodzi zmęczenie kilkugodzinną operacją, a instrumentariuszki mają do policzenia nawet kilkaset gazików może dojść do pomyłki – dodaje.

Za nieumyślne narażenie życia pacjentki czworgu pracownikom szpitala grozi do trzech lat więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.