fot. GK

W niedzielę, 1 czerwca w Gdańsku Oliwie odbędzie się VIII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego podczas którego będzie można posmakować specjałów tradycyjnej kuchni Kaszub, Kociewia i Żuław.

fot. GK
fot. GK

Nasze województwo pod względem ilości produktów tradycyjnych  jest na wysokim, drugim miejscu. Ma bowiem aż 144 produkty. Przed nami jest województwo podkarpackie z 162 produktami, natomiast trzecie miejsce z 136 zarejestrowanymi pozycjami zajmuje województwo śląskie. Na krajowej liście, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju znajduje się już 1254 produktów.

Wydarzenia związane ze Świętem Produktu Tradycyjnego rozpoczną się o godzinie 9.00 i potrwają do około 17.00. Na placu przed Katedrą Oliwską obecne będą stoiska niewielkich rodzinnych masarni i serowarni, koła gospodyń przywiozą kuchy, przetwory, wiejskie pieczywo, złocisty miód, wędzone ryby i lokalne nalewki. Swoje wyroby będą też oferować artyści rękodzielnicy. Odwiedzającym będą przygrywać zespoły folklorystyczne.

O godzinie 11.30 w Katedrze Oliwskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. w intencji osób pracujących na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego. W Galerii Polskiej Sztuki Nowoczesnej od 10.00 do 17.00 będzie można obejrzeć wystawę „Sztuka ceramiki – forma i osobowość. Henryk Lula. Krystyna Andrzejewska-Marek. Katarzyna Jóźwiak-Moskal.” Natomiast w Spichlerzu Opackim zwiedzający obejrzą wystawę „Śladami Kanunu. Kultura Albańska w Wieloetnicznym Kosowie”. O godzinie 11.00 i 16.00 na scenie na placu przed Katedrą wystąpią zespoły regionalne.

Pomorskiemu Świętu Produktu Tradycyjnego towarzyszyć będą regionalne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, w których udział weźmie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe – Medale za Długoletnią Służbę i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.