fot. Chleb z Pirsna/pomorskie.eu

Chleb z Pirsna w tym roku zamyka listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności z Pomorza zarejestrowali już 135 produktów. Województwo pomorskie jest liderem w rankingu.

fot. Chleb z Pirsna/pomorskie.eu
fot. Chleb z Pirsna/pomorskie.eu

11 stycznia 2013 r. wpisany został kolejny produkt z województwa pomorskiego – chleb z Pirsna. Podstawowymi składnikami wykorzystywanymi do wypieku chleba z Pirsna są: serwatka, mąka żytnia i drożdże. Pieczenie chleba do dnia dzisiejszego odbywa się w piecu chlebowym opalanym drewnem, który jest w każdym gospodarstwie. Dla wzbogacania smaku i aromatu chleba dodawane są nasiona maku, słonecznika, dyni lub kminku. W gospodarstwach agroturystycznych znajdujących się w Pierszczewie odbywają się pokazy oraz warsztaty wypieku chleba z Pirsna.

 Pierszczewo (Pirsno, w j. kaszub. Pierszczewò) to wieś położona na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego w gminie Stężyca. Dawniej przez Pierszczewo przebiegał główny trakt handlowy łączący Poznań z Gdańskiem. Położenie to miało wpływ na popularyzację produktów wytwarzanych we wsi. Dzięki zaopatrywaniu się podróżnych w chleb, zyskał on uznanie i stał się bardzo popularny. Receptura zachowała się dzięki przekazom ustnym oraz kultywowaniu nieprzerwanie tradycji piekarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.