fotopedia.pl

Już od 29 maja do Słupska dotrze powiew ciepła i melancholii znad Półwyspu Iberyjskiego. Wszystko za sprawą „Portugalskiej Wiosny”, która już od czwartku rozpoczyna się w naszym mieście. W ramach spotkań z kulturą portugalską organizatorzy przygotowali masę atrakcji.

fotopedia.pl
fotopedia.pl

Organizatorami wydarzeń, które potrwają aż do 9 czerwca są: Słupski Ośrodek Kultury Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział Okręgowy– Teatr Rondo, Agencja Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska” oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. Patronat honorowy nad imprezą objął Ambasador Portugalii w Polsce Maria Amelia Paiva oraz Mer Miasta Cartaxo Pedro Ribeiro.

Program

29 maja o godz. 16.00 w Ratuszu Miejskim nastąpi otwarcie – otwarcie wystawy malarstwa Manueli Chatel „Horyzonty”

Manuela Peixoto Chatel urodziła się w Portugalii, ale jej ojczyzną z wyboru jest Francja, gdzie aktualnie mieszka. Artystka od kilkunastu lat związana jest także, że Słupskiem. Jest wielokrotną uczestniczką Międzynarodowych Plenerów Malarskich. Na ukształtowanie się artystycznej osobowości artystki, bez wątpienia, miały wpływ wspomnienia z dzieciństwa, wypełnione światłem i kolorami portugalskiego miasta Braga. Te doświadczenia uformowały język jej malarstwa. Chociaż początkowo było ono wyłącznie figuratywne, to z czasem rysunek całkowicie zniknął. Realizm zastąpiony został przez pamięć. Elementy figuratywne zostały ograniczone, przestrzenie wypełniły intensywne kolory i tajemnicze formy przepełnione emocjami i ekspresją.

30 i 31 maja o godz. 18.00 i 1 czerwca o godz. 20.00 Kino Rejs zaprezentuje film „Tabu” w reżyserii Miguela Gomesa

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych…

Swoim wspaniałym czarno-białym obrazem Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu. Żartobliwie sięga po doskonale znane elementy, ale bawiąc się nimi tworzy coś nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny.

Bilety: 15 zł normalny, 12 zł ulgowy, 10 zł ulgowy (z Kartą Biblioteczną „Z biblioteką do kultury”)

31 maja o godz. 19.00 w Teatrze Rondo spektakl Teatru Wybrzeże – FADO w wykonaniu Marzeny Nieczui-Urbańskiej.

Przepełnione liryzmem i ekspresją fado to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kultury portugalskiej. Nastrojowe melodie opowiadają o tęsknocie i przeznaczeniu, utraconej miłości i rozstaniu. Pełnym namiętności brzmieniem przenoszą widzów w świat lizbońskich tawern i portowych barów.

Śpiew: Marzena Nieczuja-Urbańska
Aranżacje: Adam Matysek, Stanisław Reptowski
Teksty polskie: Tomasz Olszewski
Kostiumy: Ewa Beata Wodecka

Bilety: 10 zł

8 czerwca o godz. 18.00 w Teatrze Rondo Jerzy Karnicki „Moje Cartaxo” – wstęp wolny

Jerzy Karnicki jest świadkiem, uczestnikiem i propagatorem wzajemnych kontaktów pomiędzy Słupskiem i Cartaxo od 1979 roku aż do dziś. Opowie o tym, jak z pierwszych kontaktów pomiędzy ludźmi zakochanymi w teatrze zrodziła się wielka przyjaźń pomiędzy miastami i mieszkańcami.

9 czerwca – godz. 18.00 w Teatr Rondo „Portugalia w filmie”- rozmowa o Portugalii w filmach nie-portugalskich – wstęp wolny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.