fot. MPŚ

Serdecznie zapraszamy na otwarcie etnograficznej wystawy czasowej poświęconej Leonowi Barszczewskiemu XIX – wiecznemu fotografowi, podróżnikowi i badaczowi ludów Azji Środkowej. Wystawa prezentować będzie egzotyczne zdjęcia ukazujące życie mieszkańców odległych zakątków Azji. Całość dopełnią egzotyczne tkaniny o niespotykanych wzorach, stroje damskie i męskie, biżuteria, banknoty i monety z Uzbekistanu.

fot. MPŚ
fot. MPŚ

Otwarcie wystawy odbędzie się 8 kwietnia o godz. 12.00 w Młynie Zamkowym w Słupsku.

Autorem wystawy jest prawnuk Leona Barszczewskiego –Igor Stryjecki, który tak pisze o swoim pradziadku:

„Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 r. w Warszawie. Jednak jego rodzina mieszkała na terenie obecnej Ukrainy. Pomimo polskich tradycji patriotycznych, po śmierci rodziców wcielono Leona, wówczas jeszcze chłopca, do szkoły kadetów w Kijowie, co z pewnością wpłynęło na jego późniejszą decyzję, by swoje zawodowe życie związać ze służbą wojskową w armii carskiej. Dawało to także możliwość realizacji zainteresowań Leona Barszczewskiego do podróży, poznawania nieznanych terenów (służył w oddziale topograficznym), a potem również pasji badawczych i fotograficznych.

W latach 1876-1897 mieszkał w Samarkandzie, skąd wyruszał na liczne wyprawy na tereny Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Dotarł nawet do Mazar-i Szarif w Afganistanie. Większość terenów, po których podróżował Leon Barszczewski leży obecnie w granicach Republiki Uzbekistanu.

Podczas swych wielu podróży badał topografię i geografię terenu, opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza Rosji z Chinami i Afganistanem. Jako pierwszy prowadził badania archeologiczne w Afrasiabie – starożytnej Samarkandzie. Zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom, które utrwalił na kliszach fotograficznych. Na fotografiach zachowały się krajobrazy, architektura oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych przez Barszczewskiego rejonów. Swoją uprzejmością, sprawiedliwością i tolerancją wobec tubylców, zdobywał sobie ich szacunek, przyjaźń i zaufanie. Spisywał ich legendy, podania i wierzenia, a obiektyw aparatu kierował na napotykanych tubylców w egzotycznych strojach. W kadrze zatrzymał wiele portretów mężczyzn, scen rodzajowych, a wręcz unikalne są jego zdjęcia ukazujące tamtejsze kobiety. Leon Barszczewski uchodzić może za prekursora fotografii reportażowej, a kolekcja jego zdjęć jest jedyną tego typu w Polsce dokumentacją fotograficzną krajów Azji Środkowej końca XIX wieku pozostawioną przez polskiego podróżnika”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.