fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Ponad 450 wystawców z 12 krajów zjechało do Gdańska na 21. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2014. W poprzednich latach przybywało ponad 6 tysięcy kontrahentów z ponad 50 krajów świata. Targi mają charakter branżowy, adresowane są przede wszystkim do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki.

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Na targach AMBERIF prezentowane są: biżuteria z bursztynu bałtyckiego, biżuteria srebrna i złota zdobiona bursztynem, biżuteria srebrna, złota i platynowa oraz zdobiona kamieniami jubilerskimi, perłami i diamentami. Nie zabraknie diamentów, kamieni jubilerskich i zegarków, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z bursztynu, biżuterii importowanej i wyrobów korpusowych, a także opakowań do biżuterii. Dużym zainteresowaniem cieszy się corocznie Galeria Projektantów, która w tym roku gościć będzie ponad 70 artystów pracujących w najróżniejszych technikach i materiałach złotniczych. Przedsięwzięcie, któremu pod patronatem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, to prawdziwe serce wzornicze polskiej szkoły designu. Tradycyjnie prezentowane będą też maszyny i nowoczesne technologie dla przemysłu jubilerskiego.

To nie przypadek, że największe na świcie targi dedykowane bursztynowi odbywają się w Gdańsku. Gdańsk bowiem – miasto o hanzeatyckiej tradycji, położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego – uchodzi za światową stolicę bursztynu.

– Nie wszyscy wiedza, że Polska jest czołowym dostawcą srebra na świecie – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERIF – a w rejonie Gdańska działa ponad 600 firm i zakładów jubilerskich specjalizujących się w srebrnej biżuterii dekorowanej bursztynem. To właśnie w oparciu o lokalne rzemiosło złotnicze powstały i rozwinęły się targi AMBERIF.

Podobnie jak w ubiegłym roku spodziewanych jest ponad 450 firm z Polski, Belgii, Czech, Grecji, Hong Kongu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Tajlandii, Turcji, Ukrainy i Włoch.

– Oczekujemy także kupców, spodziewamy się około sześciu tysięcy handlowców z ponad 50 krajów świata, którzy przyjeżdżają do Gdańska po bursztyn i unikatową biżuterię ze srebra i bursztynu, również w poszukiwaniu biżuterii autorskiej ze srebra i kamieni jubilerskich. W tym roku w ramach ministerialnego programu promocji polskiej biżuterii zagranicą będziemy gościć misję handlowców z 4 krajów – USA, Niemiec, Włoch i Chin – zapowiada Ewa Rachoń. W ramach tego programu ukaże się również kolejna edycja cieszącej się dużym uznaniem księgi trendów Trend Book 2014+, autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego z Gdańskiej ASP, wydawanej przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu.

Corocznie targom towarzyszy wiele imprez o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim. Odbywa się m.in. cykl seminariów, dedykowanych tematom ważnym dla znawców oraz miłośników jubilerstwa i bursztynnictwa. Działa laboratorium bursztynu, w którym każdy klient targów nieodpłatnie może uzyskać nie tylko informację, ale i pozyskać wynik badania laboratoryjnego, potwierdzającego rodzaj zakupionego bursztynu. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z HRD Antwerp organizuje seminarium gemmologiczne. W jego ramach Tajlandzki Instytut Kamieni Jubilerskich i Biżuterii przedstawi standardy jakościowe rubinów i szafirów.

Sesja naukowa organizowana przez toruński oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbędzie się pod hasłem Od Klejnotów Królewskich po Biżuterię „ubogą” skupiając środowisko naukowe historyków sztuki złotniczej. Seminarium o Bursztynie przygotowywane jest tradycyjnie przez Muzeum Ziemi PAN i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, które w tym roku zorganizuje również Kurs Wiedzy o Bursztynie.

Uczestnicy targów tradycyjnie już staną w szranki konkursowe, poddając swoje prace surowej ocenie międzynarodowego jury w konkursie wzorniczym Mercurius Gedanensis z Nagrodą Grand Prix Ministra Gospodarki. Społeczność designerską z różnych rejonów świata zapraszamy po raz 17 -sty do udziału w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Materia Prima”. Międzynarodowe Jury w skład którego wchodzą uznani artyści oraz wysoka nagroda Prezydenta Miasta Gdańska od lat zachęca do uczestnictwa studentów najlepszych szkół złotniczych i sławnych projektantów z wielu krajów.

Mocny akcentem targowym jest spektakl modowy – Amber Look Trend & Style. To pokaz biżuterii i strojów, przygotowany przez czołowych polskich designerów i projektantów mody specjalnie na tę okazję. Tutaj prezentowane są najnowsze idee i wskazywane kierunki rozwoju. Część uczestników pokazów wyłoniona zostanie w konkursie Amber Project pod artystycznym kierownictwem Michała Starosta. Widowisko zaplanowano w postindustrialnym obiekcie Centrum Stocznia Gdańska.

Corocznie w Gdańsku odbywają się dwie edycje targów jubilerskich. Wiosną – AMBERIF, impreza o 21-letnim stażu, a jesienią – AMBERMART z 15-letnim stażem. Organizatorem obu imprez są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.

Galeria

fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.