mat. prasowe

Prezentacja dotychczasowych rezultatów współpracy transnarodowej w latach 2007-2013 oraz projektu Programu Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 były głównymi celami spotkania, które 18 marca 2014 r. odbyło się w Warszawie. Konferencję otworzył wiceminister infrastruktury i rozwoju Marcin Kubiak.

mat. prasowe
mat. prasowe

Spotkanie wpisuje się w proces konsultacji społecznych Programu Region Morza Bałtyckiego i prognozy jego odziaływania na środowisko, które w Polsce potrwają do 20 marca 2014 r.

– W okresie 2014-2020 Europejska Współpraca Terytorialna stanowić będzie jeden z dwóch celów polityki spójności. Kontynuowane będą programy transgraniczne, transnarodowe i międzyregionalne. – mówił wiceminister Kubiak.

W ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej komponent transnarodowy zajmuje szczególne miejsce. Transnarodowość oznacza, że program czy projekt realizowany jest na określonym obszarze obejmującym regiony kilku, czasami kilkunastu państw. – Polska uczestniczy w dwóch programach tego typu – w programie Europa Środkowa i Region Morza Bałtyckiego – zaznaczył Marcin Kubiak.

Dodał, że Program Region Morza Bałtyckiego 2007-2013 współfinansuje projekty z udziałem 167 polskich partnerów. Poza wymiernymi i bardzo konkretnymi korzyściami, takimi jak możliwość zrealizowania pilotażowych inwestycji, program oferuje im dostęp do wiedzy, innowacji i doświadczeń zagranicznych partnerów. Na 90 zatwierdzonych projektów w 75 z nich uczestniczą partnerzy z Polski.

W nowym programie na lata 2014-2020, projekty  mogą dotyczyć innowacji, efektywnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zrównoważonego transportu, czy też poprawy zdolności instytucjonalnej w zakresie współpracy w obszarze Morza Bałtyckiego. Ogółem na realizację programu przeznaczono 264 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Program umożliwi podobnie jak obecnie współpracę instytucji publicznych oraz prywatnych z obszaru ośmiu państw członkowskich UE – Polski, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Niemiec – oraz Norwegii, Rosji i Białorusi.

Międzynarodowe konsultacje projektu Programu Region Morza Bałtyckiego 2014-2020 oraz projektu raportu oddziaływania na środowisko SEA trwają od 31 stycznia do 28 marca 2014 r.

Informacje, dokumenty i formularze w języku angielskim zamieszczono na stronie Programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.