fot. Emilia Treszczyńska

Podczas dwóch specjalnych wieczorów ekscentrycznych, przygotowanych na uczczenie rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Rondo pękał w szwach. Dosłownie, bo bilety na oba pokazy (22 i 23 lutego 2014 r.) rozeszły się na długo przed spektaklem, a publiczność tłumnie wypełniła salę. Przenośnie, gdyż duet reżyserski Miedziewski-Gendig przygotował widowisko na tyle rewolucyjne w swej treści i formule, że mieliśmy do czynienia z prawdziwą bombą teatralną.

fot. Emilia Treszczyńska
fot. Emilia Treszczyńska

Trudno się zresztą dziwić, że trafiła się prawdziwa bomba, bowiem materiał, z którego „zmajstrowano” spektakl „Imitacje” wyglądał od początku na mieszankę wybuchową. Na scenie wystąpiło blisko 60 osób, w spektrum wiekowym godnym porządnego badania socjologicznego. Z najróżniejszym przygotowaniem warsztatowym i z ilością konwencji estetycznych rodem z podręcznika do historii teatru.

Nie można jednak zapominać, że ryzyko tworzenia z tak niejednorodnej materii to właściwie spacer po linie i stworzenie dzieła, które nie „rozmieni się nie drobne”, nie zginie w gąszczu dygresji i wątków pobocznych to prawie wyczyn niemożliwy. Ale udało się! Podtytuł 16. Wieczoru Ekscentrycznego w Urodziny Stasia czyli płeć, a sprawa narodowa nie okazał się jedynie konwencjonalnym żartem. Na scenie nie tylko pokazała się płeć, a wręcz się na niej rozlazła. Zatańczyła z kulturą, religią, naturą i z czym tam się jeszcze dało. Rozmnożyła się w najróżniejszych odsłonach od domowych pieleszy po disco-orgietkę, po czym się fizycznie i metafizycznie pogryzła i pożarła. Co ciekawe, niezwykłe, a zarazem wzruszające twórcom udało się wyjść ze świata teatru aż do zlanych krwią ulic kijowskiego Majdanu. Za pomocą, chwytającej za gardło, dumki o umierającym kozaku, odśpiewanej przez Macieja Witkiewicza w samym środku rozwścieczonego tłumu szalonych postaci z witkacowskich dramatów.

W tym wspólnym dziele Teatru Rondo i Grupy Witkacy Cacy Cacy właściwie wszystkim należą się gratulacje i podziękowania, które zresztą wyraziła widownia nagradzając artystów owacjami na stojąco.

Galeria

fot. Emilia Treszczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.