fot. Z. Talewski

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Słupsku, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku byli organizatorami spotkania „Cmentarze w Słupsku i powiecie słupskim”, które odbyło się 14 stycznia 2014 r. w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

fot. Z. Talewski
fot. Z. Talewski

Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch referatów połączonych z prezentacją multimedialną – mianowicie Krystyny Mazurkiewicz-Palacz, która przedstawiła referat „Dawne cmentarze w powiecie słupskim” oraz Warcisława Machury o: „Szczątkach słupskiego cmentarza z okresu międzywojennego”

Krystyna Mazurkiewicz – Palacz, która jest kierownikiem słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony.- swój wykład oparła na podstawie swojej książki  – „Dawne cmentarze w powiecie słupski”, Słupsk 2012.,  wydanej przez Starostwo Powiatowe w Słupsku ze środków, Programu opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009-2012”

Książka ta, jak napisała w jej wstępie stanowi „…garść wspomnień o tych szczególnych miejscach powiatu słupskiego – nierozerwalnych elementach kultury i otoczenia człowieka – cmentarzach powstałych w XIX i na początku XX wieku. Jest ona próbą pokazania skali, zasobu i sposobu przeobrażania się przejętego po 1945 roku dziedzictwa kulturowego.”

Z kolei Warcisław Machura jest nauczycielem historii filozofii i etyki oraz wicedyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Od 10 lat, wykorzystując stare mapy na podstawie których przemierza Pomorze w poszukiwaniu starych pomników, cmentarzy i tablic pamiątkowych. Swoje znaleziska skrzętnie fotografuje. Jego wykład był efektem trwających od roku prac inwentaryzacyjnych prowadzonych przez niego na terenie słupskiego cmentarza. Odnalazł on tam i opisał ok. 140 nagrobków z lat 1886-1943, w tym wielu obiektów już dzisiaj nieistniejących, zachowanych tylko na zdjęciach i rysunkach. W swym wystąpieniu omówił również historie słupskich cmentarzy miejskich, w tym zespołu cmentarzy utworzonych na przełomie XVIII/XIX w przy ul. Kaszubskiej, okoliczności i przyczyny śmierci Słupszczan, formy ich upamiętnienia. Autor poddał także analizie formy artystyczne pomników, treści umieszczanych tam inskrypcji oraz źródła wiedzy pomocne w ustalaniu informacji o zmarłych Słupszczanach. W wykładzie tym przedstawił wyniki swoich dotychczasowych badań, które wykorzysta w pisanej kolejnej książki w całości poświęconej cmentarzowi słupskiemu. Będzie ona kolejną publikacją zwartą po książce jego autorstwa wydanej w 2011 roku pt. „Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego” poświęconej pomnikom żołnierskim na terenie powiatu słupskiego

Zbigniew Talewski

Naji Gochë

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.