Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Słupsku, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku byli organizatorami spotkania „Cmentarze w Słupsku i powiecie słupskim”, które odbyło się 14 stycznia 2014 r. w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch referatów połączonych z prezentacją multimedialną – mianowicie Krystyny Mazurkiewicz-Palacz, która przedstawiła referat „Dawne cmentarze w powiecie słupskim” oraz Warcisława Machury o: „Szczątkach słupskiego cmentarza z okresu międzywojennego”
Krystyna Mazurkiewicz – Palacz, która jest kierownikiem słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony.- swój wykład oparła na podstawie swojej książki – „Dawne cmentarze w powiecie słupski”, Słupsk 2012., wydanej przez Starostwo Powiatowe w Słupsku ze środków, Programu opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009-2012”
Książka ta, jak napisała w jej wstępie stanowi „…garść wspomnień o tych szczególnych miejscach powiatu słupskiego – nierozerwalnych elementach kultury i otoczenia człowieka – cmentarzach powstałych w XIX i na początku XX wieku. Jest ona próbą pokazania skali, zasobu i sposobu przeobrażania się przejętego po 1945 roku dziedzictwa kulturowego.”
Z kolei Warcisław Machura jest nauczycielem historii filozofii i etyki oraz wicedyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Od 10 lat, wykorzystując stare mapy na podstawie których przemierza Pomorze w poszukiwaniu starych pomników, cmentarzy i tablic pamiątkowych. Swoje znaleziska skrzętnie fotografuje. Jego wykład był efektem trwających od roku prac inwentaryzacyjnych prowadzonych przez niego na terenie słupskiego cmentarza. Odnalazł on tam i opisał ok. 140 nagrobków z lat 1886-1943, w tym wielu obiektów już dzisiaj nieistniejących, zachowanych tylko na zdjęciach i rysunkach. W swym wystąpieniu omówił również historie słupskich cmentarzy miejskich, w tym zespołu cmentarzy utworzonych na przełomie XVIII/XIX w przy ul. Kaszubskiej, okoliczności i przyczyny śmierci Słupszczan, formy ich upamiętnienia. Autor poddał także analizie formy artystyczne pomników, treści umieszczanych tam inskrypcji oraz źródła wiedzy pomocne w ustalaniu informacji o zmarłych Słupszczanach. W wykładzie tym przedstawił wyniki swoich dotychczasowych badań, które wykorzysta w pisanej kolejnej książki w całości poświęconej cmentarzowi słupskiemu. Będzie ona kolejną publikacją zwartą po książce jego autorstwa wydanej w 2011 roku pt. „Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego” poświęconej pomnikom żołnierskim na terenie powiatu słupskiego
Zbigniew Talewski
Naji Gochë